DADAŞ Nil GÜRPINAR – Dadaş Filim | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Nil GÜRPINAR – Dadaş Filim

DADAŞ Nil GÜRPINAR –  Dadaş Filim
Bu haber 06 May 2014 Sal 9:13 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

DADAŞ Nil GÜRPINAR

DADAŞ Nil GÜRPINAR

Nil Gürpınar 1961 Erzurum doğumlu. İstanbul’da yaşıyor.Londra’da İşletme eğitimi almış, şimdi babasının kurduğu Dadaş Film adlı şirketi yönetiyor.Üniversiteyi Kadıköy Yabancı Diller -İstanbul ve International House , David Game College- İngilizce İşletme eğitimi alarak Londra’da tamamladı. Babası Cahit Gürpınar’ın vefatından sonra şirketlerin idareciliğini üstlendi. 2002 yılından beri Türk sinema tarihi ile ilgili arşiv, belgesel film çalışmaları var. İFSAK üyesi ve yayın kurulunda çalışmakta, Fotoğraf ve Sinema dergisine röportajlar hazırlamaktadır. 2005 yılında, İlhan Arakon Belgeseli’nin ardından, 2006 yılında Nedim Otyam belgeselini hazırladı. Kasım 2006’da ilki düzenlenen “Dadaş Film Festivali”nin proje sahibi ve yöneticisidir.

Dadaş Filim Festivali

Dadaş Filim Festivali

2-7 Mayıs tarihleri arasında yapılacak festival, Yeşilçam’ın unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı ile açılacak. Filmin oyuncuları şehirdeki okullarda öğrencilerle bir araya gelecek, derslere katılacak. Usta oyuncular Şener Şen, Halit Akçatepe ve usta yönetmenler Ertem Eğilmez, Yavuz Turgul’a onur ödülü verilecek. Muhsin Bey’in de gösterileceği festivalde filmler ücretsiz izlenecek.Festivalin tanıtım basın toplantısı dün İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde yapıldı. Erzurum’un büyük ancak kapalı bir şehir olduğuna dikkat çeken Festival Başkanı Nil Gürpınar, “Bu sene temamız komedi. Bunun sebebi, son yıllarda Türk sinemasına çok fazla komedi filmi çekildi. Hem destek hem de Türkiye ve dünyada sıkıntılar var. Bunları üstümüzden atalım istedik.” dedi. Festivale destek veren Goethe Enstitü Müdürü Dr. Christian Lüffe, filmleri seçerken Türkiye-Almanya bağlantısına sahip filmler olmasına da dikkat ettiklerini söyledi. Kırmızı Lahana’yı Sever misiniz?, Evlatlık gibi Almanya filmleri hakkında bilgi veren Lüffe, “Dağları çok severim onun için de filmlerimizin Erzurum’a gitmesi benim için ayrı bir mutluluk.” ifadelerini kullandı. Festivalin jüri başkanı senarist ve yapımcı Gani Müjde ise “Erzurum’u, doğunun kültür başkenti yapma konusunda bir hamle olarak görüyorum. Onun için bu festivali çok önemsedim.” diye konuştu.

Nil GÜRPINAR

Nil GÜRPINAR

Eyyvah Eyvah 3, Kedi Özledi, Kadın İşi Banka Soygunu ve Senin Hikayen filmleri yarışacak. Gani Müjde’nin jüri başkanlığını yapacağı festivalin diğer jüri üyeleri ise Aslı Selçuk, Ömür Gedik, Murat Han ve Ahmet Sarı. Kültür Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü sponsorluğunda Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi ve Atatürk Üniversitesi’nin desteğiyle Anadolu Kültür ve Sinema Derneği ile Dadaş Film organizasyonuyla gerçekleştiriyor. Festivalde ulusal filmler, özel gösterimler, basına saygı belgeseli, Alman filmleri, animasyonlar, uzun ve kısa metraj ile çocuk filmleri gösterilecek. ‘Seksenler’ dizisi oyuncularına plaket verilecek.

 Nil Gürpınar ve oğlu

Nil Gürpınar ve oğlu

 

 

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Nil GÜRPINAR – Dadaş Filim" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Metehan ŞAHİNER – Dizi Oyuncusu
Star TV’de 7 dönemden beri yayınlanan “Beni Affet” isimli dizide...
DADAŞ Suzan YAKAR (Rutkay)-Ses ve Sinema Sanatçısı
İlkokul öğreniminden sonra ilk kez İzmir’de sahneye çıktı. Halk türküleri...
Dadaş Kadir KESEMEN – Film Yapımcısı
Yeşilçam’ın Unutulmaz Filim Yapımcısı 1927 yılında Erzurum’da Ramazan ayının kadir...
Dadaş Ercan Gezmiş-Hababam Sınıfı-(Postal Rıza)
4 Aralık 1957 Erzurum (Lalapaşa Mahallesinde Doğdu)İlk Ve Orta Öğremini...