DADAŞ Yavuz TOP (Saz ve Ses Sanatçısı) | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Yavuz TOP (Saz ve Ses Sanatçısı)

DADAŞ Yavuz TOP (Saz ve Ses Sanatçısı)
Bu haber 20 Kas 2012 Sal 9:09 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

DADAŞ

Yavuz TOP

Saz ve Ses Sanatçısı

Yavuz TOP

 Yavuz Top, 1950 yılında Erzincan’ın Tercan ilçesinde doğdu. O yıllarda Tercan ve civar köyleri Erzurum’a bağlı olduğundan, nüfusu Erzurum ‘un Aşkale ilçesine kayıtlıdır.Yavuz Top’un kendi ağzından hayatı: 7 yaşımdan beri ”bağlama” çalmaktayım. 1967 yılında, 17 yaşımda iken TRT İstanbul Radyosu sınavlarını kazanıp ”Yetişmiş Bağlama Sanatçısı” olarak, hiçbir staj ve kursa tabi tutulmaksızın yayınlara katılmaya başladım. Müzik çevrelerinde süratli bağlama çalmam nedeniyle virtüöz olarak nitelendirilmekteyim. 1976 yılında açılan İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda ”Bağlama Hocası” olarak görev yaptım. 1980 yılında bu görevimden ayrıldım.Halk müziğimizin çağdaşlaşabilmesi ve evrensel düzeye gelebilmesi için, çalışmalara başladım. Bunun için halk çalgılarından oluşan bir orkestra kurdum.

Yavuz TOP

Halk müziği tarihimizde ilk kez ”Çok Sesli Halk Müziği” denemeleri yaparak, televizyon ve radyolarda yayımlanmasını sağladım. Bu çalışmalar sırasında halk müziğindeki yaylı grubu ve bas eksikliğini görerek Asya ve Anadolu kaynakları araştırmalarımla ”halk müziği kontrbası, halk müziği çellosu, halk müziği kemanı (yaylı kopuz, ıklığ) yaptım ve halk müziği çevrelerinde kullanılmasını sağladım. Bu çalışmalarla müziğimizi geliştirirken o müziği üreten müzik aletlerinin de evrimini tamamlamasını ve kaybolmaya yüz tutmuş müzik aletlerimizin günümüzde yeniden kullanılmasını amaçladım. Bağlama sanatçılığının yanı sıra sesimi de kullanarak yedi tane kişisel, yedi tane de ”Muhabbet Grubu” diye bilinen arkadaşlarımla albüm yaptım.

Londra, Kopenhagen, Paris, Kôln, Viyana, Amsterdam, Lahey, Metz, Berlin, Zürich, Lozan, Bern, Sydney, Melbourne, Frankfurt gibi dünyanın çeşitli kentlerinde halk müziğimizi başarıyla temsil ettim. Tarihinde ilk kez Timur Selçuk şefliğinde, Devlet Senfoni Orkestrası ile konserler verdim. Gerçekleştirdiğim film müzikleri ile çeşitli ödüller aldım. 300’e yakın halk türküsü derleyerek halk müziği repertuarımıza kazandırdım (Gafil Gezme Şaşkın ve Yarim Senden Ayrılalı gibi çok sevilip söylenen türküler de bunların içindedir). Halk Müziği formunda 50’ye yakın türkü besteledim (Sevdiğim Bir Gün Bana ve Bu dert Haktan mı gelmiştir bunlardan sadece ikisi).Halk müziğinin kuşaktan kuşağa aktarılabilmesi ve yaygınlaşabilmesi için, açmış olduğum müzik merkezinde yüzlerce öğrenci yetiştirdim. Bunlar Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum radyolarında ve çeşitli devlet korolarında ses ve saz sanatçısı olarak görev yapmaktadırlar.

Yavuz TOP

Halen T.C. Kültür Bakanlığı bünyesinde solist sanatçı olarak görevliyim. İstanbul-Kadıköy’de “Ezgi ve Deyiş Konukevi” inde yöneticilik yapmaktayım.Ülke insanımızı,çeşitli müziklerin etkisinden kurtarabilmek, kendi müziğimizin günün müzik ihtiyacı ve soundunu yakalamakla olası olduğunu düşünüyorum. Halkı sevmenin yolunun halkın ürettiği güzellikleri (müzik, edebiyat vs.) sevmek ve kuşaktan kuşağa aktararak yaşatmakla ilgili olması gerektiği inancımdan dolayı yaşamımı bu anlayışa göre düzenlemiş durumdayım. Lise mezunuyum, evliyim ve Ezgi ile Deyiş adında iki kızım var.

Yavuz TOP

Tercan İlçesi-Yavuz TOP

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Yavuz TOP (Saz ve Ses Sanatçısı)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Merve ÖZBEY (Ses Sanatçısı)
18 Temmuz 1988 yılında İstanbul’da dünyaya geldi, aslen Erzurum’ludur. İstanbul...
DADAŞ Hayriye TEMİZKALP (THM Kaynak Kişi)
1899 yılında Erzurum/Hınıs’ta doğdu. Ünlü THM Sanatçısı ve Hocası Neriman...
DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu
05.03.1953 Erzurum doğumlu yaklaşık 1600 esere sahip, bestekar Cengiz Tekin;...
DADAŞ Emre HANCI (Ses Sanatçısı)
1982 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini doğduğu...