Sayıl NARMANLIOĞLU | Türkülerle Erzurum

Sayıl NARMANLIOĞLU

Sayıl NARMANLIOĞLU
Bu haber 13 Tem 2017 Per 2:37 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Sayıl Narmanlıoğlu 1958 yılında Erzurum’da doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Akdeniz Haber Ajansı’nda çalışmaya başladı. Askerlik görevini ifa ettikten sonra Bulvar ve Tercüman gazetelerinde muhabir olarak görev yaptı. 1989 yılında Hürriyet Haber Ajansı Erzurum Bürosu’na geçti. İki dönem Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu üyeliği yaptı. Rö­portaj haber ve fotoğraf dallarında altı defa ödül aldı.

Halen Erzurum Büyük Şehir Belediyesinde Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yapmaktadır. Erzurum’la ilgili bir çok kitap, gazete ve dergilerde ise makaleleri yayınlamıştır.
“Kar’a İz Bırakanlar” ve “Yüksek İrtifadakiler” adlı eserleri meşhurdur. “Kara İz Bırakanlar” isimli eserinde, Fethullah Gülen ile Fatih Ürek’i, Semih Sancar ile Cemalettin Kaplan’ı, aksi kutuplarda olan Erzurumluları ustaca bir arada işlemiştir.
Erzurum’un tanıtımına büyük emekler harcamıştır.
Sayıl Narmanlıoğılu, Erzurum’un genetik ve kültürel şifresini çözmeyi deneyen ‘Kar’a İz Bırakanlar / Yüksek İrtifadakiler’ adlı kitabında kar şehri Erzurum’un ünlü isimlerini ve şehrin ilklerini biraraya getiriyor.Nazım Hikmet ‘Erzurum’un kışı zordur balam!’ derken elbette şehri tanımlayacak en çetin imgeyi, kar’ı düşünmüştür. Kar’ın hükmettiği bir şehirdir Erzurum ve tabii bunda en büyük rolü de ‘irtifa’nın yüksekliği oynar. Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nde Basın Müşaviri olan Sayıl Narmanlıoğlu’nun Erzurum’un ‘genetik ve kültürel şifresi’ni çözmeyi amaç edinerek yazdığı “Kar’a İz Bırakanlar / Yüksek İrtifadakiler” kitabı içerdiği portreler ve ilkler ile bu kar şehrinin siyasî, sosyal ve kültür tarihinin dökümünü yapıyor. Erzurum’un öyküsünün, Erzurum doğumlu ‘Aykırı Dadaşlar’ın, Erzurum tarihindeki ‘ilk’lerin toplandığı kitap, üç bölümden oluşuyor.

 

 

Sağın kalesi, bir ‘ilk’ler şehri
Sayıl Narmanlıoğlu’na göre Erzurum’un çıkardığı ‘renkli insan-tipi’ni İstanbul dahil hiçbir yerde bulmak mümkün değil. Genelde sağın kalesi olarak bilinen Erzurum’un aynı zamanda Deniz Gezmiş’ten Bedri Yağan’a ve Eşber Yağmurdereli’ye kadar solun önemli simalarının da vatanı olduğunu belirten Narmanlıoğlu, şehrin bu tarafının pek bilinmediğini dile getiriyor.
Komünizm nedeniyle başlarına epey dert alan Mustafa Suphi ve arkadaşlarının ilk defa Erzurum’da itibar görmeleri ve hattâ alkışlanmaları, belki de en ilginci. Kar’a İz Bırakanlar şu ilginç ilkleri de aktarıyor okuyuvuya: Osmanlı İmparatorluğundaki ilk grev Erzurum’da yapılıyor, ilk Müslüman azize Erzurum’da seçilir, ilk kadın idamı Erzurum’da gerçekleşir, komünizmi savunan ilk gazete ‘Albayrak’ Erzurum’da yayımlanır.

Ünlü Erzurumlular
Sayıl Narmanlıoğlu kitabı yazarken oldukça titiz bir yöntem kullanarak çalıştığını hem sağdan hem de soldan bütün ‘iz’ bırakanları bir araya getirmeye gayret ettiğini kaydediyor. Narmanlıoğlu’nun indinde bu kadar renkli insan ve olay-tipinin ortaya çıkmasında asıl etken Erzurum’da yaşamın ‘yüksek bir irtifa’da seyretmesi. Sayıl Narmanlıoğlu’nun kitabında; Abdülmelik Fırat’tan Avlarlı Muhammed Lütfi Hazretleri’ne, Cemaletin Kaplan’dan Ömer Nasuhi Bilmen’e, Hüseyin Avni Ulaş’tanİbrahim Erkal’dan Fatih Ürek’e kadar farklı ilgi alanlarından çok sayıdaki ünlü Erzurumlu’nun portreleri bulunuyor

 

Etiketler
Paylaş:
"Sayıl NARMANLIOĞLU" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Ahmet İhsan Tokgöz
  Ahmet İhsan Tokgöz, (d. 1868 İstanbul – ö. 28 Aralık 1942),...
DADAŞ Özkan MERT – Şair
  21 Ekim 1944’te Erzurum’da doğdu. İzmir Namık Kemal Lisesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi...
Nida BAYARSLAN
Müzik piyasası son günlerde yeni bir isimden bahsediyor. Özellikle sosyal...