Karaçoban İlçesi / Erzurum | Türkülerle Erzurum

Karaçoban İlçesi / Erzurum

Karaçoban İlçesi / Erzurum
Bu haber 04 Kas 2011 Cum 19:50 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

KARAÇOBAN İLÇESİ

ERZURUM

Karaçoban ilçesinin tarihi M.Ö. 1400 yıllarına dayanmaktadır. Halkı Kürt‘tür. Uzun yıllar İranlıların egemenliği altında kalmış, daha sonra Bizanslıların eline geçmiştir. 1071 yılında Selçuklu Sultanı Alparslan’ın Malazgirt savaşı‘nı kazanmasıyla, Karaçoban Türk hâkimiyetine geçmiş, daha sonra tekrar İranlıların eline geçmiştir. Osmanlı İmparatorluğu’nun yükselme döneminde Anadolu birliği sağlanırken, tekrar Karaçoban Türk hâkimiyetine girmiştir. Kısa bir süre Rus işgalinde kalan İlçe, işgalcilerin temizlenmesiyle vatan topraklarına katılmıştır.Karaçoban doğal yapısı ve bitki ile iklimi itibarı ile tarihsel açıdan önemli sayılabilecek bir olaya sahne olmamıştır.Osmanlı İmparatorluğu döneminde doğu illerinde Ermeniler ve Kürtler bir arada yaşıyorlardı. 1917 Rus ihtilaline kadar bu durum devam etmiştir. I. Dünya Savaşı’nda doğu illeri Rus işgaline uğramıştır. 1917 Ekim devrimi ile Rusya’nın doğu illerimizden çekilmesi üzerine Ermeniler de söz konusu yerleri boşaltarak Rus tarafına göç etmişlerdir. 1920’de yapılan anlaşma gereği, Rusya’nın Türkiye topraklarına yakın yerlerde ikamet eden Kürtler, Ermenilerin boşalttığı yerlere yerleştirilmiştir.

İlk önceleri 16 ailenin yaşadığı bir köy iken şimdi yaklaşık 12500 nüfusa sahip ve de 600 haneden oluşan bir konuma kavuşmuştur.Karaçoban’da belediye teşkilatı ilk defa 1966 yılında kurulmuştur. Karaçoban ilçesine bağlı 17 tane köy vardır. Bunların toplam nüfusu 20 bin civarındadır.Karaçoban 1987 yılında ilçe olmuştur. Doğusunda Muş iline Bağlı Malazgirt ilçesi, güneydoğusunda Bulanık ve Varto, batısında Hınıs kuzeyinde Karayazı ile çevrilidir. Erzurum il merkezine 183 km uzaklıklardadır. Erzurum’un en güneyine düşer. merkezinde 7 camii mevcuttur.

Doğal bitki Örtüsü Bozkırdır. Karaçoban bir plato üzerine kurulmuştur. Halk, ilkbaharda bu tepelere ve tepelerin arasındaki yaylalara hayvanları ile birlikte göç ederler.

Karasal iklim hâkimdir. Kışları soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. ayrıca karaçoban’da hevreng isminde birde akarsuyu vardır. kışın aşırı soğuk yüzünden üzeri tamamen buz tutar. İlçe nüfusu 12.000 dir.Genel olarak ilçe halkı Kürt nüfus’tan oluşur. Tarım ve hayvancılık yaygın olarak yapılır. Başlıca tarım ürünleri buğday, arpa, şeker pancarı ve fasulyedir. Genellikle büyükbaş hayvanlar beslenir.

Besicilik yaygın değildir. Hayvanların bir kısmı ticari amaçlı yetiştirilmektedir.

Halkın gelir seviyesi düşük olduğu gözlemlenmekte. Bundan dolayı alt yapı yeterince gelişmemiştir. Evler tek katlı ve dağınık bir yapı arz etmektedir. Karaçoban’da henüz sanayi tesisi bulunmamaktadır.

 

 

Etiketler
Paylaş:
"Karaçoban İlçesi / Erzurum" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Narman İlçesi / Erzurum
NARMAN İLÇESİ ERZURUM TARİHİ :Narman yöresi sırasıyla (MÖ. 680-655 yıllarında)...
Uzundere İlçesi / Erzurum
UZUNDERE(Azort) İLÇESİ ERZURUM TARİH İlçemiz 3000 yıllık bir tarihi geçmişe...
Köprüköy İlçesi / Erzurum
KÖPRÜKÖY İLÇESİ ERZURUM Köprüköy, Erzurum merkeze 58, Pasinler’e 15, Horasan’a...
Tekman İlçesi / ERZURUM
Tekman İlçesi ERZURUM   Tekman,Erzurum iline bağlı bir ilçedir.kuruluş tarihi...