Köprüköy İlçesi / Erzurum | Türkülerle Erzurum

Köprüköy İlçesi / Erzurum

Köprüköy İlçesi / Erzurum
Bu haber 26 Kas 2011 Cts 7:59 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

KÖPRÜKÖY İLÇESİ

ERZURUM

Köprüköy İlçesi / ERZURUM

Köprüköy, Erzurum merkeze 58, Pasinler’e 15, Horasan’a 25 Km. uzaklıkta, Aras Nehri kenarında yer alan ilçedir.İlçenin kaymakamlık binası E-80 karayolu kenarında olup İlçe Emniyet Amirliği kaymakamlık binasının ikinci katında faailyet göstermektedir. İlçenin 3 km kadar kuzeyinde çamurlu kaplıca olarak bilinen Deli Çermik bulunmakta ve yaz aylarında mesire alanı olarak da hizmet vermektedir. Şehir nüfusu adrese dayalı nüfus kayıt sisteminin 2009 yılı verilerine göre 1562 kişidir. Şehir merkezi Şehitler, Ziyaret ve Camiikebir Mahallelerinden ibarettir. Yöre halkının geçim kaynağı hayvancılık ve tarımdır.İlçe, Erzurum – Kars (E-80 karayolu) yolu üzerinde kurulu olup Pasinler ile Horasan arasındadır. İlçeye de adını veren tarihi Çobandede Köprüsü bu yol kenarında Aras Nehri üzerinde yer almaktadır.Köprüköy’ün 3 km güneydoğusunda bulunan Yağan beldesi ise işlek bir konuma sahiptir. Yağan, küçük yerleşimli ve temel geçim kaynağı besi hayvancılığı olan bir kasabadır.

TARİHİ :Türkler acısından Köprüköy İlçesinin tarihi 1071 Malazgirt Savaşı öncesine kadar uzar. Bugün için sınırları içerisinde bulunan Avnik (Güzelhisar) Kalesinin stratejik önemi çok büyüktür. 1054-1055 yıllarında Türk Boylarının Anadolu’ ya ilk fetih hareketlerinin başladığı sıralarda Avnik Kalesinde bulunan Bizans yöneticileri, İslamiyet’le tanışmışlar ve İslamiyet’i kabul etmeleri neticesinde kendilerine bağlı 27 pare köyü Türklere satmışlardır. Türkler tarafından satın alınan bu köylerden bir tanesi de Köprüköy’ dür. 1829′ da Ruslar’ın Erzurum’u işgal etmeleri ile Rus işgaline girmiş olan Köprüköy, Ermeni katliamlarından da nasibini almıştır

İLÇENİN GENEL DURUMU
Toplam Nüfusu: 18.291 (2011)
Şehir Nüfusu: 1.605,
Köy Nüfusu: 16.686(2011)
Belde Sayısı: 1
Köy Sayısı: 38
Yüzölçümü(km2): 665
İl’e uzaklığı (km): 57

İl merkezinin dogusunda bulunan ilcenin dogusunda Horasan, batısıda Pasinler güneyinde Karayazı ilçeleri bulunmaktadır. Pasinler Ovası içinde Aras Nehri’nin gectiği alanda kurulmuş olan ilçe merkezi deniz seviyesinden 1650 metre yüksekliktedir. Yüzölçümü 470 Kilometre karedir. Erzurum ve çevresi Türklerin eline geçmeden 40 yıl kadar önce Köprüköy fethedilmiştir. 1054 yılında Yağan kasabasına gelen Halil Dede yöre halkının islamiyeti kabul etmelerini sağlar. O zamanlarda çevrenin en önemli yerleşim yeri olan Avnik Kalesi’ndeki Bizans yöneticileri de müslüman olunca 29 tane köy Halil Dede’ye satılır. Satılan köylerden birisi de Köprüköy’dür. Rus işgalini de yaşayan Köprüköy 1990 yılında ilçe olmuştur. Çobandede Köprüsü, Avnik Kalesi, Soguk çermik(Deli çermik) kaplıcaları ve mesire yerleri ile iç turizm yönünden gelecek vaadetmektedir. Halkin başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Aras nehrinin sulama imkanlarından faydalanılan arazilerde daha çok şeker pancarı, patates ve ayçiçeği ekilirken; diğer tarım alanlarında arpa ve buğday ekilmektedir. Hayvancılık ise hemen her ailenin uğraştığı en önemli geçim kaynağıdır. İlçede iklim karasal olup, mevsim kışları soğuk ve uzun, yaz ayları ise kısa ve serindir. 2011 Genel Nufus sayımına göre ilçenin toplam nüfusu 18.290 kişidir.

Etiketler
Paylaş:
"Köprüköy İlçesi / Erzurum" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Narman İlçesi / Erzurum
NARMAN İLÇESİ ERZURUM TARİHİ :Narman yöresi sırasıyla (MÖ. 680-655 yıllarında)...
Uzundere İlçesi / Erzurum
UZUNDERE(Azort) İLÇESİ ERZURUM TARİH İlçemiz 3000 yıllık bir tarihi geçmişe...
Tekman İlçesi / ERZURUM
Tekman İlçesi ERZURUM   Tekman,Erzurum iline bağlı bir ilçedir.kuruluş tarihi...
Oltu İlçesi / ERZURUM
 O L T U İLÇESİ ERZURUM TARİHİ Tarihi kaynaklarda Olti’k,...