DADAŞ Suzan YAKAR (Rutkay)-Ses ve Sinema Sanatçısı | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Suzan YAKAR (Rutkay)-Ses ve Sinema Sanatçısı

DADAŞ Suzan YAKAR (Rutkay)-Ses ve Sinema Sanatçısı
Bu haber 02 Ağu 2017 Çar 7:17 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Suzan Yakar

Suzan Yakar

İlkokul öğreniminden sonra ilk kez İzmir’de sahneye çıktı. Halk türküleri okuyarak şöhret oldu. Yapımcı Fuat Rutkay ile evlendi ve 1945 de sinemaya ağırlık verdi. Başrollerde oynadı. Eşinin ölümünden sonra 1960 lı yılların başında kendi şirketi olan Yakar film şirketini kurdu. Adnan Şenses ile evlendi ve ayrıldı. Ölümünden önce 4 katlı apartmanını Film-San Vakfı na bağışladı. Ve adına Suzan Yakar Sanat ve Kültür Merkezi açıldı.

Suzan Yakar

Suzan Yakar

“Ben aslen Erzurum’luyum…1907 senesinde Erzurum’da doğdum.Ermeni olduğumu zannedenler varsa da, özbe öz Türküm. Orta okul tahsilim vardır. İlkokul sıralarından itibaren musikiye karşı büyük bir hevesim vardı.Babam çok dindardı annemle ayrılmalarına sebep bu oldu…Sonra bir başka hanımla evlendi.Ben onüç yada ondört yaşında bir kızdım. Hassas yapımla kardeşimle beraber hırpalandığımız bu hale daha fazla tahammül edemezdim…

Suzan Yakar

Suzan Yakar

Bir arkadaşla birlikte gizlice İzmir’e gittik. Orada şarkı söyleyerek hayatımı kazanacaktım. Fakat polis bizi İstanbul’daki ailemize teslim etti. Ne olursa olsun azmetmiştim. Bir kaç sene sonra gene İzmir yolunda idim. İlk defa Zeki Duygulu refakatinde şarkı söyledim.Çok alaka toplamıştım. Kendi kendimi yetiştirerek on altı yaşında İzmir’de Türk Ocağı’nda sahneye çıkmış oluyordum.Kısa zamanda büyük sükse yaptım..Diyebilirim ki sahneye ilk çıktığım gün yıldızım parladı.Üç şarkı okumam lazımken on bir şarkı okumuştum. O kadar ki,on ikinci şarkıyı okumam için halk ısrar edince tekrar sahneye çıktım ve heyacanımdan:

‘Af buyurun,daha başka şarkı bilmiyorum’ dedim. Bu sözler ve halka olan samimiyetim dinleyicinin çok hoşuna gitmiş ve dakikalarca alkışlamışlardı.Hayatımın en güzel hatıraları işte o geceki alkışlardır.İzmir’den Antep’e gittim. Anadolunun muhtelif yerlerini dolaştım.1936 yılında İstanbul’da ilk olarak Çakır’ın gazinosunda okudum. Hayatımın bir kısmı tamamen ızdırabla geçmiştir.Temiz kalpli,dürüst olduğum ve tasarrufa riayet ettiğim için bu acı günler kısa bir zamanda yerini ferah günlere terketti.”

Suzan Yakar

Suzan Yakar

Küçük yaşlarında başlayan musiki eğitimini Zeki Duygulu,Sadettin Kaynak’tan almıştı.Hafız Burhan’dan gazel okumayı öğrenmişti.

Suzan Yakar

Suzan Yakar

Radyoda ilk konser ve Ata’nın huzuruna çıkışı

Radyoda ilk konserimi 18 yaşında İstanbul Radyosunda vermiştim. Şu hatıramı da anlatmak isterim. İlk konserimi benim için çok büyük bir şeref olan,Atatürk sesimi radyoda dinlemiş.Ertesi gece Dolmabahçe sarayına çağırttı. Huzuruna çıktığım gece sanat hayatımın en tatlı hatırasını teşkil eder. Huzuruna çıktığım zaman heyacandan kalbim duracakmış gibi oluyordum. Onun karşısına çıkınca,içli bakışları nazarı  dikkatimi çekmişti. Heyecanımdan adım bile atmaktan çekiniyordum. Yanına çağırdı. Nasıl gittiğimi bilmiyorum. İlerlemiştim.İlk cümlesi şu olmuştu, bunu hatırlıyorum:

Suzan Yakar

Suzan Yakar

“Kızım sesini beğendim.Ses güzelliği Allahın insanlara bahçettiği ilahi bir lütuftur.Kıymetini bil.Haydi şimdi bana bu iki şarkıyı okuyuver.”

Nasıl okumazdım? Gözlerimin  içi sevinç yaşları ile dolarken Ata’ma üç şarkı okudum.En son olarakta :

‘Solsam da sararsam da yine gül pembe düzensin,Rabbim bana bir nimeti varsa O da sensin’ şarkısını okudum.Bu şarkıyı Ata çok seviyordu.Konserimden sonra huşü ile elini öpüp saraydan ayrılınca içimdeki sevincimin tarifi sonsuzdu. Bütün sanat hayatım boyunca onun bu geceki tavsiyelerini aklımdan çıkarmadım.

Suzan Yakar

Suzan Yakar

Sanatkar her şeyden evvel hakkıyle vazifesini ifa etmeli,dürüst olmalıdır.Bence sanatkarda ses ön planda gelir.Bir insanda ses olmazsa usül ve notayı iyi bilmesi bir şey ifade etmez.Benim memleket türküleri okuduğumu zannedenler de vardır.Halbuki ben halk türküleri okurum.Memleket türküsü başka,halk türküsü yine başkadır.Kahve olsam dolaplarda kavrulsam ve Verin benim bağlamam’ı şarkılarını büyük bir zevk ile okur takdir ederim.”

Suzan Yakar

Suzan Yakar

1940’lı yılların başında Münir Nurettin Selçuk, Yesari Asım, Necmi Rıza, Safiye Ayla, Hamiyet Yüceses, Müzeyyen Senar, Mefharet Yıldırım, Perihan Altındağ Sözeri gibi dönemin ünlü seslerinin çalıştığı gazinolarda kendine özgü ezgileriyle halk türküleri, mayalar, bazen de klasik parçalar okurdu.

Kristal’de assolist olarak okuduğu on beş yılın kış sezonu boyunca pek çok sahne yeniliğini uygulamaya koymuştu.Bunlardan biri devrine göre oldukça şık olup  dekolte sayılabilecek kıyafetler içinde özel koreografi ile hazırlanmış dansları olan bir bale grubu oluşturmasıydı.Bu programlar daha sonra revüye dönüştü.Kendisinin Türk sahne sanatına kazandırdığı bu canlılığı senelerce sonra ancak birkaç sanatçı ancak deneme cesareti gösterebildi.Gazino sahnesinde mikrofonsuz okurdu.

“Hasretini Çektiğim Üsküdar” isimli anı kitabında “Ahmed Yüksel Özemre” 1947 yılında;Kuzguncuk’taki Fethi Ahmet Paşa yalısının sahibi olan ve Üsküdar’da “Kör Şevket” lakabıyla tanınan eski Tekirdağ milletvekili Şevket Mocan tarafından Fethi Paşa korusunun İcadiye tarafında bir ”Yakartepe Aile Gazinosu” açıldığından bahseder. Gazinonun baş solisti Suzan Yakar olmasına rağmen gazinoya ulaşım imkanlarının pek elverişsiz olması nedeniyle gazino çok tutulmaz ve bir iki sene sonra kapanır.

Artık günümüzde izleri dahi kalmamış; Büyükdere’deki Beyaz Park Gazinosu,Fenerbahçe’deki Belvü Bahçesi,Beşiktaş’taki Küçük Çiftlik Parkı Gazinosu,Cağaloğlu’ndaki Çifte Saraylar Bahçe Gazinosu Ve Yenikapı sahilinde deniz üzerinde olan ilginç mimarili Çakır Mehmet’in Gazinosu gibi o günlerin bütün önemli eğlence merkezlerinde konserler verdi.Suzan Yakar’ın okuyuşundaki farklılıkta onu yetiştiren hocalarından olan Hafız Burhan’ın izleri görülür.Hocasından öğrendiği gazel okuma tekniği ve tavrı Suzan Yakar’ın halk tarafından “Dişi Hafız Burhan” olarak tanınmasını sağlar.

Pek çok şarkı arasında ilave ederek okuduğu değişik gazelleri büyük sükse yapmasını sağladı.Bu gazelleriden biri olan “Minnet etmem kimsenin mihrine,mehtabına/Ruhumu tenvir eden aftabım var benim” mısrasıyla başlayan ünlü gazeliydi. Bu gazeli İstanbul Cağaloğlu’unda; günümüzdeki İran Konsololuğu’nun arkasındaki bölgede kalan bugün izleri dahi kalmamış içkisiz bahçe gazinosu Çifte Saraylar’da; bir Pazar matinesinde halkın coşkusu neticesi tam beş kez üst üste okumak zorunda kalmıştı.

En iyi okuduğu mayalardan biri olan “Ne karaymış şu alnımın yazısı/ Gurbet elde ah çekerim ağlarım” ile dinleyenleri coşturur,ağlatırdı.

1945 yılında o yıllarda en büyük film şirketi olan Halk Film’in sahibi Fuat Rutkay “Harman Sonu” adlı filmde Suzan Yakar’dan Nadire rolünü oynamasını rica eder. Sinemaya büyük bir istek duyan dönemin ses yıldızı, büyük bir hevesle rolü kabul eder. Filmde aşkından hüsrana uğrayan köylü kızı Nadire, kendini sûlükler, yılanlar bulunan göle atıyor, ancak onu kurtaracak çobanı oynayan İsmail Dümbüllü göle girmekten korktuğu için bu sahne birkaç günde cekilebiliyordu. Aynı yıl Suzan Yakar, Munsin Ertuğrul’un, Nâzım Hikmet’in yapıtından uyarladığı “Kızılırmak-Karakoyun” filminin de başrolünde oynayarak sinema yaşamına ilk adımlarını atmış oluyordu.

Tamamı şarkılı olup hepsinde daima başrol oynadığı ‘Hürrem Sultan,Kore Gazileri,İncili Çavuş,Cem Sultan,Harman Sonunun Dönüşü,Sabah Yıldızı,Şehitler Kalesi’ gibi tam 32 filmi Halk film adına çekmişti. Pek  çoğu oynadığı filmler için Sadettin Kaynak,Zeki Duygulu,Kadri Şençalar,Artaki Candan,Malatyalı Fahri Kayahan gibi Türk müziğinin önemli bestecileri tarafından özel bestelenmiş şarkı ve türküleri filmlerde okumuştu.Ayrılık ateşten bir ok,Yolculuk Var,Civelek,Karakolda ayna var,Bayram Gecesi,Esmer kızlar edalı,Sevda zincirini taksam boynuma,Söyleyin güneşe bugün doğmasın gibi onlarca şarkıyı ve pek çok türküyü halk Suzan Yakar’dan dinlemeyi sevmişti. Dönemin bir  çok sanatkarı bu eserleri plak yapsalarda Yakar’ın tirajını yakalayamamışlardı.

1949’da Rutkay Azin’in babası Fikri Rutkay’ın yönettiği “Şehitler Kalesi”nde de başrolü üstlenmişti.FiImde Suzan Yakar’la birlikte Aliye Rona, Hadi Hün, Atıf Kaptan, Hulusi Kentmen, Müfîk Anpek de oynamışlardı.

“Konserler verirken film sahasına atılmış ve filmlerde şarkılar söylemeye başlamıştım. Bir film çalışması sırasında tanıştığım Halk Film stüdyosu sahibi Fuat Rutkay ile evlendim.”

Fuat Rutkay 1908 yılında İstanbul’da doğmuştu. Sigortacılık ve film işletmeciliği yapmış,önce 1945 yılında Doğan Film ,daha sonra 1947 de Halk Film şirketlerini kurmuştu.Filmciliğe 1938 yılında “Yayla Kartalı” isimli filmle başlamış vefat edene kadar 66 adet film yapmıştır. 27 Temmuz  1958 tarihinde Bakırköy’deki evinde kalp krizinden vefat edecektir. Önemli filmleri: Kızılırmak- Karakoyun (Muhsin Ertuğrul), Boş Beşik (Baha Gelenbevi), Kara Davut (Mahir Canova), Sarı Zeybek(Münir Hayri Egeli). Günümüz tiyatro oyuncusu Rutkay Aziz’in babası Fikri Rutkay,Fuat Rutkay’ın yeğeni olmaktadır.

“Eşimle evlendikten sonra stüdyomuzun inkişafı için Avrupa’nın muhtelif yerlerini dolaştım.Aktörlük ve sinema tekniği için etüdler yaptım.Bu etüdler sayesinde yeni filmlerimizde terakkiler kaydetme yoluna girdiğimizi de söyleyebilirim.Yakın Şarkta birçok yerlere gittim.Ankara’ya gider gibi sık sık gittiğim bir yer vardır.Burası Kıbrıs’tır.Kıbrıs’ta bambaşka karşılanıyoruz.Orası şahane bir yerdir diyebilirim.Hele anavatandaki Türkleri Bir karşılayışları var ki tarif edecek cümle bulamıyorum.”

Evlendikten sonra sahne çalışmalarını bırakmış sadece müzik ve film oyunculuğu ile meşgul olmaya başlamıştı.Bu kez türküleri, mayaları on beş günde bir İstanbul Radyosu’nda  okumaya devam ediyordu.Plaklar dolduruyor ve halkına konserler ile ulaşmaya devam ediyordu.Gazino sahnelerinden artık uzaklaşmıştı.Sonraları sadece aile meclislerinde sınırlı kalan ses sanatçılığının yerini, sinema oyunculuğu, giderek film yapımcılığı alacaktı. Sanat hayatı boyunca 40 dolayında filmde oynamıştı.1946 yılına kadar on altı adet,1947 de üç adet olmak üzere yirmiden fazla  filmi 1950 öncesi yapmıştı.Bunlardan altı tanesi ufak rollerdi. Suzan Yakar gerek Fuat Rutkay ile evli olduğu yıllarda Halk firmasına,gerekse daha sonra kendi kurduğu Yakar film hesabına çevirdiği filmlerde Hamiyet Yüceses,İsmail Dümbüllü gibi çok önemli isimlere yer vermişti.Bunlar içinde “Onu affettim” filminde Neyzen Tevfik’e rol vermesi çok önemli bir olaydır.1950 yılında çevrilen bu filmde Mümtaz Ener yönetmenliği,Lazar Yazıcıoğlu görüntü yönetmenliğini üstlenmişti.Suzan Yakar ve Neyzen Tevfik ile birlikte Bülent Ufuk ve Sadettin Erbil filmde rol almıştı.Daha sonra çevrilen filmlerden “Ağlayan Şarkı” da ise Neyzen,Suzan Yakar ile birlikte yine rol almıştı.Ne yazık ki;Halk Film’e ait tüm filmler bir yangın esnasında yok olduğundan filmlerin hiçbiri günümüze ulaşamadı.

Sanatkarın özel hayatı

Sanatkarların hayranları haftalık yayınlanan Radyo dergilerine gönderdikleri mektupla merak ettiklerini sorarlar ve ropörtajı yapan yazarda bu hususları sanatçılara aktarır ve  cevabını almaya çalışırdı.Röportajlarının birçoğunu Bakırköy İncirli Caddesinde 70 numaralı köşklerinde veren kıymetli sanatkarla ilgili röportajlara yansıyan bilgileri  aktaralım:

Dini vazifelerini yapan,hizmetçi ve aşçısı olmamasına rağmen ev işlerini bizzat kendisi görmekten zevk alan bir hanımdır.Bilhassa et yemeklerini çok güzel yapar.

“Yemek çeşidi mevzuu bahis değildir.Bir tefrik yapmam.Ne yemek olursa yerim…En sevdiğim renk;her renk yerine ve mevsimine göre sevilir. Buna rağmen en fazla siyah rengi,sonra mavi,kırmızı,beyaz ve leylak renklerini severim. Benim içim neyse dışımda odur.Yalan söyleyenlerden, riyakarlardan nefret ederim! Kanaatlerimi açıkça söylediğim, riyakarlık yapmadığım için bazı kimseler tarafından sevilmeyeceğim pek tabiidir…Hayranlarım tarafından ise pek çok mektup alıyorum.Eksik olmasınlar bizi sevenler halimizi soruyorlar. Büyük bir ekseriyetle benden imzalı resim isterler. Türkü sipariş eden,beni tebrik etmek nezaketinde bulunanlarda vardır. Aldığım mektupları büyük bir hassasiyetle okurum. Lazım gelen cevapları veririm.İsteklerini de elimden geldiğince yapmaya çalışırım.Yalnız mektup değil bize hediye gönderenlerde oluyor.İzmir’de beni seven bir hanımcağız var.Mütemadiyen bana hediyeler gönderir.İncir,üzüm,havlu vesaire.İlk gönderdiği havaleyi nezaketen kabul ettik.Bunların ardı kesilmeyince canım sıkıldı.Kadıncağız haftada bir bana hediye gönderiyordu. Kendisine mektup yazarak,zahmet etmemesini,bunlara lüzum olmadığını bildirdim. Fakat para etmedi. Bu vaziyet karşısında üçüncü paketi iade ettim.Tekrar geri geldi.O yeniden gönderdi.Böylece paket altı defa gidip geldi.Nihayet dayanamadım,postacıya adres değiştirdiğimi söyledim.Böylece de kurtuldum.O gün bugündür hediye kabul etmem”
Halkın teveccühüne,iyi paralar kazanmasına,şatafatlı evlerde oturmasına rağmen kibirlenmeyen,alçakgönüllüğünden kaybetmeyen bir isimdir Suzan Yakar:

“Gurur,insanların cehalet derecesini gösteren kötü bir harekettir.Amma şöhret sahibi olmuş bulunan her insan,kendisini takip eden gurur şeytanının pençesinden kendisini kurtaramaz… Ulaştıkları şöhreti hazmedemeyip, sarhoş olanlar,rakı içip sarhoş olanlar kadar gülünç olmaya mahkumdurlar…Ben şahsen,şöhret diye bir şey tanımam…İnsanların türlü kabiliyetleriyle cemiyet içerisinde sivrilmeleri gerçi bir meziyettir.Fakat bu,mavaffakiyet sahibine,diğer insanlara tepeden bakma hakkını hiçbir zaman vermez. Unutmamak lazımdır ki,en büyük,Allah’tır…”

 

Yakar Film’i kurulması ve Adnan Şenses ile evliliği

Eşi Fuat Rutkay’ın 1958 yılındaki ani vefatından sonra 1960’lı yılların başında kendi şirketi olan “Yakar Film” isimli şirketini kurar.Bu yıllarda hocalığını yaptığı ve musiki dersleri verdiği  genç Adnan Şenses ile hayata yeniden bağlanır.Film yapımcısı olarak yapımcılığını üstlendiği ‘Fakir Şarkıcı’ adlı filmde ;Şenses ile başrolü Fatma Girik paylaşır.Filmde şarkıları okuyan Adnan Şenses’e şöhret kapıları bu filmle açılır.Daha sonra 1965 yılına kadar film yapmaya devam edecek Yakar Filmden çıkacak olan yapımların birçoğunda Adnan Şenses yine başroldedir.(Avare Şoför,Gönlüm Yaralı,Ümitsiz Bekleyiş,Gönlüm Yaralı,Şöförün Aşkı,Avare Şöförün Kısmeti)

‘Adnan, annesi yaşındaki bir kadınla birlikte’ diyenlerin eleştirilerine kulaklarını tıkarlar. 1961 yazının sıcak bir haziran gününde nikah masasına otururlar. Adnan 24 yaşında Suzan Yakar 52 yaşındadır. Suzan Yakar himayesinde yıldızının parladığı bu yıllarda Şenses 400 bin lira biriktirecektir. Kazandığı paraya eşi Suzan Hanım el koyuyor, har vurup, harman savurmasın diye saklıyordu. Suzan Yakar’ın o zamanlar bankada özel kasası vardır. Bir gün Adnan Şenses’i paralarını saydırmaya bankaya gönderir.Şenses’in söylediklerine göre gayet büyük bir nakit birikimi vardır.

“O zamanın en büyük parası binlik banknotlardı. Oturdum sabah 9’dan akşam 4’e kadar saya saya bitiremedim. Ayrıca 19 bin 500 tane sarı altın lira vardı.”

Evliliklerinde mutluluğun zirvesinde oldukları bir günde Suzan Yakar, eşi Adnan Şenses’i karşısına alır:

“Seni çok seviyorum ama çocuğumuz olmuyor. Sen genç adamsın. Git başkasıyla evlen. Çocuk sahibi ol. Boşanmak istiyorum” dediğinde, Adnan Şenses’in dünyası başına yıkılır.Çiftin ayrılacağı günlerde magazin basınına yaptıkları karşılıklı suçlamalar,Adnan Şenses’in “Keşke genç bir hanımla evlenseydim” açıklamalarına,Suzan Yakar’ın “Adnan evliliğim boyunca benim paralarımı yedi” suçlamaları gelir.Adnan Şenses’te “Suzan cimrinin biridir,evliliğimiz boyunca bana bir mendil dahi hediye etmemiştir” açıklamalarıyla tartışma devam eder.

1963’te ‘Ana oğul’ yakıştırması yapılan Şenses-Yakar çifti ayrılırlar.Ayrılırken, biriktirdiği ve saklamak için eşinin el koyduğu dört yüz bin lirayı geri ister. Suzan Yakar, parayı veremeyeceğini, çünkü kendisine tek taş yüzük aldığını söyler. Adnan Şenses’ten ayrıldıktan sonra Suzan Yakar bir daha evlilik yapmaz.Bir gerçek vardır ki;çift birbirini çok sevmiştir.

Suzan Yakar

Suzan Yakar

 

 

Adnan Şenses yıllar sonra bu evliliğiyle alakalı samimi düşüncelerini paylaşıyordu:

“En büyük aşkı ise birinci evliliğimde yaşadım, deliler gibi sevmiştim.Nikah öncesi henüz 24 yaşındaydım.O günlerde askerliğimi yeni bitirmiş, hayata yeni girmiştim.Yaş farkı psikolojik baskılar yarattı.

Suzan Yakar

Suzan Yakar

Suzan Hanım bana bir anne gibi yaklaştı, her konuda yardım etti. Bana hayatı öğretti, her şeyi öğretti. Zirveye çıkmamda en büyük pay onundur.Deliler gibi aşıkken, çok sevdiğim eşim tarafından terk edildim…Benim o parayı iki günde bitireceğimi biliyordu. Beni beş parasız sokağa saldı, hayata dirençli olmamı sağlamaktı tek gayesi. İnat ettim, çalıştım, kazandım, tekrar evlendim. Bir çocuk sahibi oldum. Kızım büyüyünce, onu da yanıma alıp, karşısına dikildim. Çocuk sahibi olmamı istiyordun. Al sana çocuk dedim.Onun arzusu olsun diye kızımın adını Arzum koydum”

 

Suzan Yakar

Suzan Yakar

Kendi kurduğu Yakar Film şirketi adına film yapmaya 1965 yılına kadar sürdürdü.Bu yıldan sonra Yeşilçam Sokağı’nda ölümüne dek yaşamını geçireceği;önceleri film şirketi olarak kullandığı evine çekildi.Bu binası daha önce 1953’te Orhon Murat Arıburnu’nun;Duru Film hesabına yönetmenliğini yaptığı “Kanlı Para” filminde plato olarak kullanılmıştı.Ölmeden kısa bir süre önce bu beş katlı binayı filmcilere kucak açan tek kurum olan Film San Vakfı’na bağışlar.Bu binanın giriş katında vakıf,bir süre düşkünlere poliklinik hizmeti vermiş olmasının yanı sıra günümüzde vakfın merkezi olarak kullanılmaktadır.Suzan Yakar aradan yıllar geçtikten sonra yaşlandığında, Adnan Şenses’i yanına çağırır:

“Ben ölmek üzereyim. Bütün paramı sana bırakıyorum.”

Bu teklifi kabul etmeyen Adnan Şenses,birkaç  trilyonluk bir servetin o dönemdeki Sinema Vakfı’na bırakılmasını sağlar. Sanatçının ölümünden sonra da vakıf Suzan Yakar Rutkay Sağlık Kültür ve Sanat Merkezi’ni açar.
Suzan Yakar; 1 Ocak 1992 tarihinde İstanbul’da vefat eder.Cenazesi Teşvikiye Camii’nde kılınan öğle namazından sonra Feriköy Mezarlığında toprağa verilir.

 

Suzan Yakar

Suzan Yakar

 

 

Ek-1  Plaklarındaki eserler

78 devirli Columbia plaklarındaki şarkıları

Şu Dağın Mazısına,Armudu Taşlayalım,Karanfil Dizi ile,Şehit Ninnisi,Tamzara Türküsü,Nasihat Destanı,Ezim ezim eziliyor yüreğim,Bu dere baştan başa,Sarı Buğday,Çek canım çek,Öyle bir kara sevda yaşıyor,Çıktım vişne dalına,Ne kara günlerde,Esmer kızlar edalı,Kahraman Türk eri,Künyemi yardım taşa,Bir oda yaptırdım Hurma dalına,Hüdaya vasfeyle halim

Suzan Yakar

Suzan Yakar

 

 

 

78 devirli Sahibinin Sesi plaklarındaki şarkıları

Diyorlar,Niçin baktın bana öyle,Vurma avcı vurma,Aman aman Hürmüzüm,Humar gözlüm,O nasıl gözlerdi,Gönülde hasret var,Akşam olur hovardalar dizilir,Uzun olur efelerin bıçağı,Belinde acem şalı,Çile bülbülüm çile,Mandalina portakal,Oğlan adın Mustafa,Sen her nerede görsem,Pınara Varamadım,Kahve olsam dolaplarda,Söyleyin güneşe,Ah Fadimem Seni nerde,Asker oldum piyade,Atımı bağladım ben bir ormana,Rakı içer içer gezerim,Dokumacı kız,Çiya çiya,Yolculuk var,Bayram gecesi,Seni nerede arasam,Şafak söktü Yine sunam,Eyvallah,Başında Siyahım var,Nişlerim,Ayrılık ateşten bir ok,Esme rüzgar esme  başım dalgalı,Gel güzelim gidelim bağ arasına,Üç güzeldir indi çaya,Gönülden atma beni,Güzeller bağında şarap içelim,Boyacı,Çarşıya vardım,Aşabilsem şu dağlar,Mahur bakışlı dilberim,Kore’ye giden asker,Kara ova düğünü,Şen bahriyeli,Var mı bize yan bakan,Bin gül açan bağında,Garip garip,Aşka düştüm ezelden,Turp yemiş nar üstüne,Behey ela gözlü nevcivan dilber,Mevlam birçok dert vermiş,Kervanım geçmiyor kardan,Ceylanımı uçurdular,Gülizar,Püsküllü bela,Dediler yar sevme pişman olursun,Hüsnüne  güvenme,Ali’m,İsmini demeye varmıyor dilim,Ada sahillerinde,Külhanlı,Allan gel pullan gel,Ekinim harmanım yok,Fosforlu,Boşver aldırma,Şu dağların ardında,Sabah yıldızı,Sevda zinciri,İstanbul’un şen kızı,Nasıl yanık olmasın nağmeleri sazımın,Dereler çağlar oldu,Ot yanar duman olur,Bir selam vermeden,Uykusundan yeni kalkmış,Göçmenler,Atıverelim Rakıyıda şaraba katıverelim

 

 

 

Ek-2 Suzan Yakar’ın oyuncu olarak yer aldığı-Şarkı söylediği  filmler:

Harman Sonu 1946

Uzun Metrajlı siyah beyaz melodram.Türkiye’de çevrildi.

Yönetmen: Hadi Hün /Senarist: Hadi Hün/Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar,Yoakim Filmerides

Oyuncular: Suzan Yakar, İsmail Hakkı Dümbüllü, Haluk Sarıcı, Mümtaz Ener…

Müzikler:Zeki Duygulu,Necmi Rıza Ahıskan,Cemil Cankat

 

Kızılırmak Karakoyun 1946

Yönetmen Muhsin Ertuğrul /Senaryo Nazım Hikmet Ran/

Yapımcı Fuat Rutkay   / Görüntü Yönetmeni:Yoakim Filmerides

Müzik: Suzan Yakar ,Necmi Rıza Ahıskan,Muzaffer Sarısözen ,Mefharet Yıldırım

Oynayanlar:Behzat Budak,Cahide Sonku,Vasfi Rıza Zobu,Hadi Ün

 

Bağdagül 1947

Müzik ve halk türküleri Kadri Şençalar,Haydar Telhüner,Zeki Duygulu.10.10.1947 de Taksim sinemasında gösterime girmiş

Yönetmen: Vedat Örfi Bengü / Senaryo: Vedat Örfi Bengü

Oyuncular:Suzan Yakar,Hadi Ün,Mehmet Karaca,Toto Karaca

Müzikler Kadri Şençalar,Zeki Duygulu,Haydar Telhüner tarafından yapılır.10 Ekim 1947 tarihinde Taksim Sinemasında gösterime girer.

 

Yara 1947

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Seyfi Havaeri

Senarist: Seyfi Havaeri/ Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Lazar Yazıcıoğlu

Film;2 Mayıs 1947 de gösterime girdi.

Oyuncular: Hadi Hün, Şükriye Atav, Handan Adalı, Adile Naşit… Müzikler:Suzan Yakar (Kadri Şençalar eserleri)

 

Kılıbıklar 1947

Uzun metrajlı Komedi.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Vedat Örfi Bengü

Senarist: Vedat Örfi Bengü

Yapımcı: Fuat Rutkay

Oyuncular: Suzan Yakar, İsmail Hakkı Dümbüllü, Mehmet Karaca, Halide Pişkin…

 

Bağdagül 1947

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Vedat Örfi Bengü

Senarist: Vedat Örfi Bengü/ Yapımcı: Fuat Rutkay

Oyuncular: Suzan Yakar, Hadi Hün, Mehmet Karaca, Toto Karaca…

 

Sızlayan Kalp 1948

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Vedat Örfi Bengü

Senarist: Vedat Örfi Bengü

Tanıtımı :Gözyaşları ile seyredilecek hissi,içtimai büyük bir aile faciası.Ana ve babasının vaktiyle işlediği bir hatanın cezasını hayatı ile ödeyen zavallı masum bir kızın feci akıbeti,hazin macerası…26 Ekim 1948 yılında  İpek Siemasında gösterime girer.

Müzikler Sadettin Kaynak tarafından yapılır.

Oyuncular: Reşit Gürzap,Suzan Yakar, Niyazi Boratap, Handan Adalı, Selahattin Yazgan…

 

Keloğlan 1948

Uzun metrajlı Komedi.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Vedat Örfi Bengü Senarist: Vedat Örfi Bengü /Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Lazar Yazıcıoğlu

Film 27 Nisan 1948 de Kadıköy Hale sinemasında oynar.

Oyuncular: Suzan Yakar, Mehmet Karaca, Vedat Karaokçu, İsmail Hakkı Dümbüllü…

Müzik: Suzan Yakar,Suzan Güven,Can Akşit ( Haydar Telhüner eserleri)

 

Günahım 1948

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Vedat Örfi Bengü

Senarist: Vedat Örfi Bengü /Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar

Müzik: Suzan Yakar ve Numan İçlises

Oyuncular: Suzan Yakar, Handan Adalı, Atıf Kaptan, Refik Kemal Arduman…

12 Ocak 1949 da İpek Sinemasında gösterime girer.

 

Düşkünler 1948

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Vedat Örfi Bengü

Senarist: Vedat Örfi Bengü /Yapımcı: Fuat Rutkay

Oyuncular: Suzan Yakar, Mehmet Karaca, Şükriye Atav, Ertuğrul Sadi Tek…

Görüntü Yönetmeni:Lazar Yazıcıoğlu

 

Şehitler Kalesi 1949

Uzun metrajlı melodram,macera-aksiyon.Türkiye’de çevrildi.

Yönetmen,Senarist,Yapımcı :Fikri Rutkay

Film 28 Ekim 1949’da  İstanbul Taksim ve İzmir Teyyare Sinemalarında gösterime girer.

Görüntü Yönetmeni:Necati Tözüm,Cezmi Ar,Lazar Yazıcıoğlu

Oyuncular: Suzan Yakar, Aliye Rona, Ferit Oktay, Hadi Hün…

Müzikleri Zeki Duygulu yapar.

 

Onu Affettim 1950

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi.Vizyon tarihi 22 Ocak 1953 Yönetmen,senarist: Mümtaz Ener       Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Lazar Yazıcıoğlu

Oyuncular: Mine Coşkun, Bülent Ufuk, Suzan Yakar, Şükran Özer,Neyzen Tevfik..

 

Kapanan Gözler 1950

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Vedat Örfi Bengü

Senarist: Hadi Ün  /Yapımcı: Fuat Rutkay/ Görüntü Yönetmeni: Cezmi Ar Film:18 Ekim 1950 Alemdar Sinemasında gösterime girer.

Oyuncular: Suzan Yakar, Hadi Hün, Lütfi Güneri, Mürvet Özerden…

Müzikler:Suzan Yakar,Ahmet Üstün,Lütfü Güneri,Necla İz

(Kadri Şençalar eserleri)

 

Harman Sonu Dönüşü 1950

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi.

Yönetmen,senarist :Vedat Örfi Bengü   /Yapımcı: Fuat Rutkay

Oyuncular: Suzan Yakar, Şükran Özer, İsmail Hakkı Dümbüllü, Lütfi Güneri…

 

Bırakılan Çocuk 1950

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi.Yönetmen:Cahit Irgat /Senarist : Nurullah Tilgen /Yapımcı: Fuat Rutkay

Film 8 Eylül 1950 DE Taksim Sineması’nda gösterime girer.

Görüntü Yönetmeni:Necati Tözüm

Oyuncular: Suzan Yakar, Handan Adalı, Cahit Irgat, Vedat Karaokçu..

Müzik:Lütfü Güneri ve Bayram Aracı

 

İncili Çavuş 1951

Uzun metrajlı komedi.Türkiye’de çevrildi.Yönetmen:Semih Evin Senarist : Melih Başar / Yapımcı: Fuat Rutkay

Oyuncular: Suzan Yakar, İsmail Hakkı Dümbüllü, Halide Pişkin, Berrin Aydan..

Görüntü Yönetmeni:Coni Kurteşoğlu

 

Cem Sultan 1951

Yönetmen: Münir Hayri Egeli/ Senarist: Melih Başar/

Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar                  Müzik:Sadettin Kaynak

Oyuncular: Bülent Ufuk, Suzan Yakar, Zeynep Sırmalı, Ali Korkut Şengöz…

 

İstanbul Havası 1952

Halk Film adına yapılan filmde Yönetmen-senaryo:Zeki Alpan

Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar

Oynayanlar:Zeki Alpan,Atıf Kaptan,Şükran Özer,Muhterem Nur,Suzan Yakar,Mürüvvet Sim

 

Sabahsız Geceler 1952

Uzun metrajlı melodram.Türkiye’de çevrildi.16 Ekim 1952 de vizyona girdi. Yönetmen: Seyfi Havaeri /Senarist: Seyfi Havaeri

Yapımcı: Fuat Rutkay     Görüntü Yönetmeni:Lazar Yazıcıoğlu

Oyuncular: Bülent Ufuk, Muhterem Nur, Suzan Yakar, Cahit Irgat,Gönül Ülkü

Film büyük kentte gece yaşamının içine dalmış düşmüş yada düşürülmüş kadınları bir bar atmosferi içinde anlatır.

Geceleri barda çalışıp kendisini anne bilen kızkardeşinin kızını (Muhterem Nur) yetiştiren bir kadının (Suzan Yakar) hayatıdır

 

 

Kanlı Küpe 1952

Uzun metrajlı dram.Türkiye’de çevrildi.14 Mayıs 1952 de vizyona girdi. Yönetmen: İhsan Balkır /Senarist: İhsan Balkır

Yapımcı: Fuat Rutkay              Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar

Oyuncular: Suzan Yakar, Hümaşah Hiçan, İhsan Balkır, Celal Balkır…

 

Caz Saz 1952

Uzun metrajlı dram.Türkiye’de çevrildi. Yönetmen: Zeki Alpan

Senarist: Zeki Alpan

Yapımcı: Fuat Rutkay  Görüntü Yönetmeni: Cezmi Ar

Oyuncular: Hamiyet Yüceses, Safiye Ayla, Şükran Özer, Cihan Işık…

Müzikler:Suzan Yakar,Şükran Özer,Safiye Ayla,Hamiyet Yüceses

 

Boş Beşik 1952

Halk film hesabına yapılan filmde şarkıları Suzan Güven seslendirir.Eserler Baki Çallıoğlu’na aittir.

 

Hüküm Sabahı 1952

Halk Film adına yapılan filmde Baki Çallıoğlu’na ait eserleri Suzan Yakar ve Baki Çallıoğlu birlikte seslendirdi.

 

Yıldızlar Revüsü 1952

Halk Film adına yapılan Komedi-Macera filminde Yönetmen-Senaryo Zeki Alpan’a aittir.Görüntü Yönetmeni Cezmi Ar ve Lazar Yazıcıoğlu’dur

Oynayanlar:Zeki Alpan,Suzan Yakar,Safiye Ayla,Perihan Altındağ Sözeri,Hamiyet Yüceses,İsmail Dümbüllü,Sabite Tur,Bayram Aracı,Şemsi Yastıman

Müzikleri seslendiren sanatçılar aynı zamanda filmde rol alan tüm sanatçılardır.

 

Cinci Hoca 1953

Uzun metrajlı dram fantastik. Yönetmen: Suavi Tedü

Senarist: Melih Başar /Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar

Film 15 Ekim 1953 Perşembe günü Taksim sinemasında gösterime girer.

Oyuncular: Suzan Yakar, Perihan Çakıl Tedü, Muhterem Nur, Talat Artemel…

 

Ezo Gelin 1955

Halk Film adına yapılan filmde şarkıları Suzan Yakar ve Malatyalı Fahri seslendirir.Eserler Malatyalı Fahri’ye aittir.

 

Günahsız Yavrular 1956

Uzun metrajlı melodram.1 Ocak 1957 de vizyona girdi.

Yönetmen: Orhan Elmas/ Senarist: Orhan Elmas /Yapımcı: Fuat Rutkay

Görüntü Yönetmeni:Cezmi Ar

Oyuncular: Neriman Köksal, Orhan Elmas, Gül Gülgün, Suzan Yakar…

 

Kara Bahtım 1957

Halk Film adına yapılmış filmde şarkıları Suzan Yakar ve Ali Can birlikte seslendirir.

 

Ek-3 Suzan Yakar’ın Yakar Film hesabına yaptığı filmler:

Fakir Şarkıcı 1960

Yönetmen: Hicri Akbaşlı/Senarist: Bülent Oran/Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Adnan Şenses, Fatma Girik, Ahmet Tarık Tekçe, Ercan Bostancıoğlu…

 

Avare Şöför 1961

Yönetmen: Sırrı Gültekin/ Senarist: Sırrı Gültekin, Sadi Mete/ Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Adnan Şenses, Evrim Fer, Gazanfer Özcan, Öztürk Serengil…

 

Ümitsiz Bekleyiş 1961

Yönetmen: Ülkü Erakalın/Senarist: Sadi Mete/ Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Adnan Şenses, Evrim Fer, Neşe Yulaç, Yavuz Cener…

 

Gönlüm Yaralı 1961

Yönetmen: Muharrem Gürses /Senarist: Muharrem Gürses /Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Adnan Şenses, Muhterem Nur, Nebile Teker, Atıf Kaptan…

 

Duvaksız Gelin 1961

Yönetmen: Suphi Kaner /Senarist: Suphi Kaner/ Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Fatma Girik, Tanju Özsu, Ahmet Tarık Tekçe, Sabiha İzer…

 

Şöförün Aşkı 1962

Yönetmen: Ülkü Erakalın/ Senarist: Sadık Şendil/ Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Adnan Şenses, Serpil Gül, Atıf Kaptan, Diclehan Baban…

 

Avare Şoförün Kısmeti 1963

Yönetmen: Ülkü Erakalın /Senarist: Sadi Mete /Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Adnan Şenses, Serpil Gül, Birsen Menekşeli, Oktay Menteş…

 

Can Pazarı 1963

Yönetmen: Sırrı Gültekin /Senarist: Sadık Şendil /Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Muhterem Nur, Gürel Ünlüsoy, Suzan Avcı, Hayri Esen…

 

Altın Kelepçe 1964

Yönetmen: Hicri Akbaşlı /Senarist: Hicri Akbaşlı /Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Muzaffer Tema, Muhterem Nur, Önder Somer, Mürüvvet Seyfioğlu…

 

Sekiz Kuruş 1964

Yönetmen: Hicri Akbaşlı /Senarist: Hicri Akbaşlı /Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Gül Azme, Atilla Dinçer, Mürüvvet Seyfioğlu, Muazzez Arçay…

 

Tavan Arası 1965

Yönetmen: Veli Akbaşlı /Senarist: Sadi Mete /Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Sevda Ferdağ, Gürel Ünlüsoy, Varol Ürkmez, Sibel Göksel…

 

Fırıldak Naci 1965

Yönetmen: Hicri Akbaşlı/Senarist: Hicri Akbaşlı/Yapımcı: Suzan Yakar

Oyuncular: Tamer Yiğit, Sibel Göksel, Gülbin Eray, Hasan Ceylan…

 

KAYNAKLAR

*Radyo Haftası,Radyo Dünyası,Resimli Radyo Dünyası dergilerinin ilgili ropörtajları

*Sermet Erkin,Atlas Tarih sayı 7,”Dişi Hafız Burhan Suzan Yakar”

*Milliyet gazete arşivi

*Cemal Ünlü”Git zaman gel zaman” Katalog Cd

* http://tsa.org.tr/ Türk Sineması Araştırmaları

*Adnan Şenses ile ropörtaj Hürriyet Gazetesi 4 Aralık 1999, Cumartesi

 

*Ahmed Yüksel Özemre “Hasretini çektiğim Üsküdar

 

Paylaş:
"DADAŞ Suzan YAKAR (Rutkay)-Ses ve Sinema Sanatçısı" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...
Dadaş Mehmet Emin KAYSERİLİ (Akademisyen-Ressam)
Doçent Doktor Muhammet Emin Kayserili Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel...