Erzurum’da olmak …Ahmet Cinisli | Türkülerle Erzurum

Erzurum’da olmak …Ahmet Cinisli

Erzurum’da olmak …Ahmet Cinisli
Bu haber 17 Eyl 2011 Cts 13:31 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Şimdi Erzurum’da olmak vardı…

Şimdi Erzurum’da olmak vardı…

Cumhuriyet Caddesi’nde   arkadaşlarla buluşmak, gezmek,eğlenmek ama bir DADAŞ  gibi..  Büyüklerini  göreceksin, baba dostlarına, diğer mahallelerin  gençlerine rastlayacaksın, onun için Cumhuriyet Caddesin’de gezme,eğlenme kurallarına uyacaksın.Orada gezmenin onurunu tadacaksın.Kıyafetin,ayakkabın hepsi pırıl pırıl olacak eğer heyecandan aceleyle çıkmışsan ayakkabıların boyası az da olsa  solmuşsa olmaz . Ara sokaklardan  çıkıp Lostra salonuna uğrayarak rahmetli Tahsin Amca’ya görüneceksin sanatının ehli bir ressam edasıyla ayakkabılarını boyayacak en önemli  eksiğimiz tamamlanacak ve  hadi bakalım gezmelere.
Burası Cumhuriyet Caddesi  Erzurumun podyumu İimajınmı değişti notunu Cadde de alacaksın yeni kıyafetin mi var değerlendirme caddede yapılacak..Erzurumsporlu ağabeyilerimizin cadde turlarına takılacaksın sohbetlerini uzaktan dinleyerek..  Ömür Aile Çay bahçesin’den mahalli ses sanatçılarımızın, Mürsel ağabeyimin plakçı dükkanından nağmeler  günün son kırkbeşlikleri  ya da long playların müzik sesi eşliğinde Havuzbaşı Tebrizkapı arası turlara devam edilecek..
Müziğe meraklıyız O zamanlar Gemalmaz çarşısında TRT bağlama sanatçısı Cahit Uzun hocamızın Saz Evi dükkanın vitrinine bakarız. Bağlamalar, darbukalar artık kendimizce alır satardık. Bu güzel  şu güzel derken sohbet derileşince o arada hocamız da  içeride bağlama dersi veriyorsa  hızla perdeleri çekerdi.Bozulurduk, Sessizce çekilirdik .Hocamız haklıydı içeride ders vardı ama biz heyecandan sohbetin hararetiyle bilmeden rahatsız ederdik.Sonradan gönlümüzü alırdı hocamız hayırlı ömürler dilerim.
Doğu Sinemasının afişlerinin altı morkof kışlası ve Yakutiye Medresesi bahçe  duvarıyla aşağı uzanan yerde Tommiks,Teksas,Zagor,Kızıl Maske,Tarkan v.s gibi kitapların ithalat-ihracat işiyle uğraşan Nusretimizi ve diğer arkadaşları görmeden mümkün mü Milli Güreşçimiz Nihat Kabanlı ağabeyimizin ‘ASPAVA’sında  pidemizi yemek güreş sohbetlerini dinlemek.Vizyona yeni giren filimlerde rol alan aktörler de filimlerin in galasına gelmişlerse ne mutlu bize seyirlik eğlence tamamdır.Arap Celal,Danyal Topatan,Erol Taş,Yılmaz Köksal Aytekin ağabeyimiz gibi hatırladıklarımız.Vakit tamam olur evimizin  yolunu tutardık.
Şimdi Erzurum’da olmak vardı..
Şükürler olsun ben Erzurum’dayım doğdum büyüdüm yaşıyorum.Rabbim müsade ettiği sürece de yaşayacağım.Ekmeğinin peşinde koşan  Erzurum’un dışında olan Dadaşlarım da benimle beraber burada görüyorum.Gönlümüzdeler ,çünkü gurbetteki Dadaşlarımızla çok şey paylaştık.
Ama şimdi niye Cumhuriyet caddesine çıkamıyorum? Ya da hasbelkader çıkarsam niye kızgınlık ve öfkeyle  evime dönüyorum.Kimseye kızmaya hakkım yok biliyorum böyle olması gerekiyormuş gibi davranıyorum. Acaba küstük te gezeceğimiz  yerleri başkalarına mı bıraktık? Ya da içimizden mi gelmiyor? Caddenin o güzelim işyerlerinin yerini dürüm ekmek ,tost,Urfa kebap, lahmacun,Antep-Adana kebap dükkanlarına mı bıraktık diye?Yanlış anlaşılmasın ekmek parasıdır saygı duyarım işlerinde başarılar dilerim ama heyhat Erzurum’da olamıyorum anladım Dadaşlar bende sorun var.Düzelirim inşallah.
Şimdi Erzurum’da olmak vardı..
Biz hiç yerlere tükürmedik.Gezerken kimseyi göğüslemedik,kasten çarpmadık.Sigara ağzımızda gezmedik.Yüksek sesle argo laflar bay- bayan anlamadan küfürler savurarak dolaşmadık.Büyüklerimizi gördüğümüzde yüzümüzü çevirmedik.Hele hiç kavga etmedik.
Mevlaya emanet olsun ERZURUM.
Saygılarımla
                                                                                                                        Ahmet CİNİSLİ
www.turkulerleerzurum.com
Paylaş:
"Erzurum’da olmak …Ahmet Cinisli" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Lütfü ORTAKALE – THM ses Sanatçısı
1941’de Erzurum’da doğdu. Ortaokul mezunudu.İlk görevi Erzurum Belediyesinde 1964 yılında...
Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...