DADAŞ Hacı Mevlüt Baba (Seyyid) | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Hacı Mevlüt Baba (Seyyid)

DADAŞ Hacı Mevlüt Baba (Seyyid)
Bu haber 11 Mar 2012 Paz 13:43 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Seyyid Hacı Mevlüt Baba, Hz. Resûlüllah’ın Hüseyin nesebinden 39.torunudur. Seyyid Hacı Mevlüt Baba (KS), miladi 1887 yılında Erzurum’un Horasan ilçesine bağlı Hacı Ahmed (Sanamer) Köyü’nde, mütevazi bir evde dünyaya gelmiştir. Bu ev Seyyid Hacı Ahmed Baba’nın binlerce insanı irşad ettiği Rifâî tekkesiyle iç içe olup, takriben 80 m2’lik bir ahşap evdir. Günlerinin büyük bir kısmı dedesiyle birlikte dergahta geçmiştir. 17 Yaşlarına kadar Ahmed Baba ile aynı mekanı paylaşmışlardır. Birinci Dünya Savaşının patlak vermesiyle Kayseri’nin Maksutlu Köyü’ne hicret etmek zorunda kalmıştır. İki yıl sonra tekrar Erzurum’a dönmüş, Hacı Ahmed Baba’nın bir halifesinin yanına yerleşerek, Erzurum’daki muhtelif medreselerde İslâmi ve Tasavvufî eğitim görmüştür. Dervişlerin büyük arzusuyla köydeki dergaha gelmiş ve yıkılan dergahı yeniden inşa ettirmiştir. Yaklaşık bir asırlık irşad mekanının temeli de böylece atılmış oldu. Bu mekanda Seyyid Ahmed Baba’dan kalma bir de çilehane bulunmaktadır. Mevlüd Baba sadece köydeki dergahta irşad faaliyetlerini yürütmemiş, özellikle bahar aylarında başta çevre köyler olmak üzere değişik mekanlarda irşad görevini sürdürmüştür.

Mevlüt Baba

Mevlüt Baba

1971 yılına kadar köyde yaşamış, aynı yıl Erzurum’a hicret etmiştir. Erzurum’da da müstakil bir ev almış. 3 odalı olan bu evin bir odasını dergah yapmıştır. Şehir merkezinde bulunan bu evde ahşap olup, hâlen özüne ve ruhuna uygun olarak kullanılmaktadır. Yüzlerce insanı irşad ettiği bu evin eski ve küçük olması nedeniyle başka bir eve taşınmıştır. 1994 yılına kadar da bu hanede irşad görevini yürütmüştür. Vefatlarıyla bu evi de Hacı Ahmed Baba Camii’ne vakfedilmiştir.
Mevlüd Baba’nın yaşadığı mekanlar, lüks ve gösterişten uzak, bir tasavvuf mekanı havası içinde olmuştur. Evlerinde tasavvufun inceliklerini ve sanatını gösteren eşyalar, tablolarda bulunmaktaydı.
Seyyid Mevlüd Baba, ilk önce Zekiye Hanım ile evlenmiş, Mustafa ve Abdulkadir isminde iki oğlu, Rukiye isminde de bir kızı olmuştur. Birinci hanımının vefatından sonra halasının kızı Fatıma Hanım ile evlenmiş, bu evliliğinden Talib, Yakub ve İlhami isminde üç erkek ve Dürdane isminde bir kızı olmuştur. Fatıma Hanım’ın vefatından sonra Emine Hanım ile evlenmiştir. Emine Hanım’dan herhangi bir çocuk dünyaya gelmemiştir.
Kendisi sıhhatli bir yaşam geçirmiş, hiç doktora gitmemiş ve ilaç kullanmamıştır. Zaten 107 yıl yaşam sürmesi de bunun bir göstergesidir.Mevlüd Baba, 107 yaşına gelmişti. 28 Ekim’i 29 Ekim’e bağlayan gece saat 00.20’de evlatları ve dervişlerinin Kur’ân tilavetleri arasında mübarek alınları terlemiş, gözleri yaşarmış, burun kanatları genişlemiş ve asırlık çalışan kalbi kelime-i tevhid ile son kez atmıştır. Ve kelime-i tevhid ile ruhunu Hakk’a teslim etmiştir. 1887 yılında başlayan hayat 29 Ekim 1994 yılında noktalanmıştır.
Mekanı CENNET Olsun.

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Mevlüd Baba’nın vefatı müridleri ve yakınlarını derin bir üzüntüye sevk etmiştir. Yurdun dört bir yanından gelen müridler, dervişler, büyük zâtlar ve yakınları artık Mevlüd Baba’ya son görevini yapmak üzere Erzurum’da toplanmışlardır. Cenaze namazı ikindi namazını müteakip Emir Şeyh Camiinde kılınır. Büyük bir kalabalığın iştirak ettiği cenaze namazını Erzurum’un manevi dinamiklerinden Abdulğafur Has Hocaefendi kıldırır. Namazın akabinde binlerce insanın tefekkür ve tevhidleri ile cenazesi Hacı Ahmed Baba Camii bahçesine getirilerek tekbir ve gözyaşları arasında ebedi istirahatgahına uğurlanır.

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Hacı Mevlüd Baba’nın vefatının ardından onun kişiliğini, tasavvufî hayatını anlatan, değerini ifade için önemli görüşler beyan edilmiş, mersiyeler dile getirilmiştir. Ankara’dan Halifesi bulunan Hacı Ömer Efendi de Hacı Mevlüd Baba’nın vefatının ardından şu beyitleri dile getirmiştir:

Göçtü Seyyid Mevlüd şahı cihanım

Hayali gönlümde mihmanım idi

 Bülbül gibi artmaktadır efganım

 Açılmış bir gülü handanım idi.

 

Şeriat şehrinde kavlinde sadık

 Tarîkat ehline şeyhi muvafık

 İlmi tebabet de lokman-ı hazık

 Her türlü derdime dermanım idi.

 

Sülaleyi pak-i ali Muhammed

 Alnında parladı nuru müebbed

 Melalet-i mâsivâdan mücerred

 Şeyhi Kâmil Kutbu zamanım idi.

 

Çifte sancağıyla ol paki zât

 Tarîkat yolunda eyledi sebat

 Eyledi pendiyle hâlli müşkilat

 Destigirim darul emanım idi.

 

Viraneyim ağlamaya kanmayam

 Mehdi senasından hiç usanmayam

 Nasıl ah etmeyem nasıl yanmayam

 Mürşidim efendim sultanım idi

 

 

 

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Seyyid Hacı Mevlüt Baba

Hacı Mevlüt baba

Hacı Mevlüt baba

http://www.muhammedzekielbedevi.com/mevlutbaba.htm

http://www.facebook.com/#!/profile.php?id=100000840910672

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş:
"DADAŞ Hacı Mevlüt Baba (Seyyid)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
TAHSİN TEPE;

işte benim köyüm,ben bu köyde mübarek zatışahanelerin ayakbastığı topraklar üzerinde doğdum,ayaklarımı ayakbastıkları yerlere bastım,yürüdükleri yol yolumdu,lakin yeterince feyz ve bereket alamamış olacağımki sürekli kendimde birşeylerin noksanlığını hissediyor derin üzüntülere gark oluyorum,MEDET YA SAHİBEL İMDATTT


11.03.2012 14:55
ilhan turga;

< strong>benim işitme olup seyyid hacı muhammed bedri babası diyarbakır zikir sevap önemli çok iyice seviyorum.erzurum seyyid hacı talip babası fotograf cekilim bakacagım mezar Allah duası etseyim bana seyyid babası hepsileri ALLAH DUASI ETSİNİZ iyice vereyecegim.ALLAH RAHMET EYLESİN.seyyid babası bana.


06.06.2012 14:14
şahin atar;

sayın ilhan turga bey yazdığınız bu yarumu daha düzebli ve anlaşılır şekilde yazar mısınız Allah razı olsun selamun aleyküm.


19.02.2013 18:40
ali kılıç;

Merhabalar benim dedem bu mübareğin müridlerindendi sizden arzum şuan postnişini kimdir ve nerede ikamet eder onun bilgilerini bana göndermeniz selam ve dua ile…


20.04.2013 6:38
rufai dervisi;

ali kılıc bey bizler seyyid hacı mevlud babanın dervisleriyiz suanda mevlud babamın torunu talib babamın oglu seyyid hacı kenan babam basımızdadır postnisi mübarek silsilenin devamı sultanım hacı kenan babamdadır mevlam bu kapıya layık eylesin bizi


01.08.2013 11:29
rufai dervisi;

irtibat icin facebooktan seyyid hacı mevlud baba hz sayfasına yazabılırsınız


01.08.2013 11:31
Mevlüd;

Seyyid Haci Mevlüd Baba’nin, Seyyid Haci Ahmed Baba’nin hayatini torunu Abdul Baki Baba “Gönül Sultanlarimiz isminde bir kitap yazarak paylasmistir. Kitabin tamamini, Haci Mevlüd Baba’nin sohbetlerini http://www.errufai.com sitesinde bulabilirsiniz. Seyyid Haci Mevlüd Baba’nin bizatihi işareti üzerine manevi yolun devamini torunu Abdul Baki Baba devam ettirmektedir. Abdul Baki Baba’nin radyo sohbetlerinide http://www.errufai.com/radyo.htm adresinden dinleyebilirsiniz. Bu sitedeki bazi bilgiler hatalidir, gerçek bilgilere kitaptan ulaşabilirsiniz.


23.01.2014 8:34
rifai dervişi;

kardeşim ali kılıç çok safiyane bir soru sormuşsunuz. evet bu soruya sevenlerin değil bilenlerin cevap vermesi lazım Seyyid hacı Mevlüd baba nın ser halifesi Hacı Abdulvahab Er Rifai hazretleridirki kendisi kayseride ikamet eder hacı Mevlüd babanın bir zatihi bizden sonra baba sultandır dediğine şahidiz baba sultan diye Abdulvahab baba ya söylerdi ben bildiğimi söylerim kardeşim bu babadan oğula bir olay değildir hz PİR Ahmed ER Rifai nin bu hususta bir çok sözü vardır aynı şekilde HZ Ali efendimizde şöyle der belimizden inen değil yolumuzdan gelen bizim evladımızdır diye bular büyük vebaldeler insan önce doldurması için dolması gerek seyyid olmakla bu iş bitmiyor öyle olsaydı Ariflerin baştacı Sultan Gavsul Azam Abdulkadiri Geylani hazretleri 25 yıl sahrada nefsle cihat etmezdi zaten kayseriye geldiğinde göreceksin kardeşim neyin ne olduğunu hiç merak etme Hacı Mevlüd babayı kayseride göreceksin ve bunu herkes birgün görecek… bunu saygısızlık olsun diye değil insanlar kandırılmasın diye yoksa seyyidler bizim baştacıdır ve ümmetin önde gidenleridir…


20.10.2015 7:57
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu
05.03.1953 Erzurum doğumlu yaklaşık 1600 esere sahip, bestekar Cengiz Tekin;...
DADAŞ Emre HANCI (Ses Sanatçısı)
1982 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini doğduğu...
DADAŞ Taha İMRE ( Ses Sanatçısı)
1978 yılında Erzurum-Merkez doğumludur.İlk ve ortaokul ve lise1.sınıfa kadar Erzurum’da...
Dadaş Metehan ŞAHİNER – Dizi Oyuncusu
Star TV’de 7 dönemden beri yayınlanan “Beni Affet” isimli dizide...