Seyfettin SIĞMAZ – Nefesli Sazlar | Türkülerle Erzurum

Seyfettin SIĞMAZ – Nefesli Sazlar

Seyfettin SIĞMAZ – Nefesli Sazlar
Bu haber 20 Eki 2016 Per 16:18 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

1921 yılında Erzurum’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra çalgı çalmaya olan aşırı sevgisi nedeniyle tahsiline devam etmemiş, genç yaşta temin edebildiği bir zurna ile yörenin tabiri ile düğünlerde çalgıcılık yapmaya başlar.1938 yılında Erzurum askeri silah fabrikasında kurulan bando takımında klarnet çalmak üzere iş ocağına işçi olarak alınır. Bando şefi emekli astsubay muharrem beyden nota dersleri alır ve kısa zamanda notayı öğrenir.

1949 yılında Venedik’te yapılan uluslar arası halk oyunları yarışmasına Erzurum bar ekibine zurnacısı olarak katılır. O yıl Türkiye’yi temsil eden Erzurum bar ekibi ve Kastamonu lu kara yılanlı kafileye hükümetçe Muzaffer Sarısözen idareci başkan tayin edilmiştir.

Muzaffer Sarısözen bu seyahatte Seyfettin sığmaz o tanır. Çaldığı nefesli sazlara hayran kalarak dönüşlü Ankara Radyosu Yurttan Sesler Topluluğuna müzisyen olarak alır. Uzun zaman Ankara Radyosu Yurttan Sesler Topluluğunda Mey, Zurna ve Klarnet sanatçısı olarak görev yapan Seyfettin Sığmaz, en büyük aşamasını bu sanat yuvasında yapar.

Bilahare Ankara Radyosunun Türk sanat müziği korosuna Klarnet sanatçısı olarak geçen Seyfettin Sığmaz 1963 yılında “ Kısa Dalga “ Erzurum Radyosuna müzik şefi olarak atanır. Bir aylık kısa bir hizmetten sonra tekrar Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği korosuna döner.Seyfettin Sığmaz daima Türk Halk müziğinin, Türk sanat müziği ile birlikte aynı et kemikten meydana gelmiş bir bütün olduğunu bilerek Türk Sanat Müziğinde de başarı göstererek bir “ İCRACI “ olarak kendini tanıtmayı başarır.Sığmaz, Haydar Telhüner gibi gönlünü bir türlü Erzurum’dan koparamamış hep memleket sevgisi ve sıla hasretiyle yanıp tutuşmuştur.Seyfettin Sığmaz, 1974 Yılında geçirdiği bir rahatsızlık nedeniyle Ankara’da vefat eder.“Kendim Gurbet elde gönlüm sılada “ diyerek nağmelerle inleyen Seyfettin Sığmaz’ın cenazesi bile Erzurum’a getirilemedi ve gurbet ellerde kaldı.

Yıl.1952.Fransa ve İspanya gösterileri.Ekibin tamamı. İhsan Taftalı,Nimet Gezmiş,Şeref Uludağ,Mahmut Baltacıoğlu,Hulusi Seven,İhsan Ertugay..Davul:Dursun Davul,Zurna:Seyfettin Sığmaz ve Kastamonulu Karayılan.Bu ekip,Muzaffer Sarısözen başkanlığında turneyi gerçekleştirir.

 

 

 

 

Kaydet

Etiketler
Paylaş:
"Seyfettin SIĞMAZ – Nefesli Sazlar" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...
Dadaş Mehmet Emin KAYSERİLİ (Akademisyen-Ressam)
Doçent Doktor Muhammet Emin Kayserili Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Güzel...
Dadaş Prof.Dr.Cihangir Terzi (Bağlama Sanatçısı ve Akademisyen)
1965 yılında Erzurum / Şenkaya / Kaynak Köyü’nde doğdu. İlkokulu...