DADAŞ Semih SANCAR (Genel Kurmay Başkanı) | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Semih SANCAR (Genel Kurmay Başkanı)

DADAŞ Semih SANCAR (Genel Kurmay Başkanı)
Bu haber 02 Şub 2015 Pts 14:37 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

 

semih sancar (5)

semih sancar

1911 yılında Erzurum’da doğdu. 1930 yılında Kuleli Askeri Lisesi’nden, 1932 yılında Topçu Asteğmen rütbesi ile Harp Okulu’ndan mezun oldu. 1934 yılında Topçu Sınıf Okulu’nu bitirdi. 1939 yılına kadar çeşitli Topçu birliklerinde Batarya Takım Komutanlığı yaptı.1939 yılında girdiği Harp Akademisi’ni 1942 yılında bitirerek Kurmay oldu. 1960 yılına kadar çeşitli karargah ve birlik Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1960 yılında Tuğgeneral, 1963 yılında Tümgeneral, 1964 yılında Korgeneral ve 1969 yılında Orgeneralliğe yükseldi. Tuğgeneral rütbesi ile 4 ncü Tümen Komutanlığı, Genelkurmay Personel Başkanlığı ve Genelkurmay Harekat Başkanlığı, Tümgeneral rütbesi ile Harp Akademileri Komutan vekilliği, 5 nci Kolordu Komutan vekilliği ve Kara Kuvvetleri Harekat Kurmay Yarbaşkanlığı, Korgeneral rütbesi ile Kara Kuvvetleri Eğitim Kolordusu Komutanlığı ve 9 ncu Kolordu Komutanlığı görevlerinde bulundu.Orgeneral rütbesinde 29 Ağustos 1969 – 29 Ağustos 1970 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığı, bu tarihten sonra 28 Ağustos 1972 tarihine kadar 2 nci Ordu Komutanlığı yaptı. 28 Ağustos 1972 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 6 Mart 1973 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 7 Mart 1978 tarihinde emekli oldu.Fransızca bilir. Evli iki çocukludur.

semih sancar

semih sancar

Orgeneral rütbesinde 29 Ağustos 1969 – 29 Ağustos 1970 tarihleri arasında Jandarma Genel Komutanlığı, bu tarihten sonra 28 Ağustos 1972 tarihine kadar 2 nci Ordu Komutanlığı yaptı. 28 Ağustos 1972 tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na atandı. 6 Mart 1973 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 7 Mart 1978 tarihinde emekli oldu.Fransızca bilir. Evli iki çocukludur.

8 Aralık 1984 tarihinde vefat etti. Cebeci Şehitliği’nde toprağa verildi.ALLAH RAHMET EYLESİN.

semih sancar

semih sancar

semih sancar

semih sancar

Cumhurbaşkanı Sayın Fahri KORUTÜRK ile Genelkurmay Başkanı Sayın Semih SANCAR'ın Üniversitemizi Ziyareti... 05.07.1973

Cumhurbaşkanı Sayın Fahri KORUTÜRK ile Genelkurmay Başkanı Sayın Semih SANCAR’ın Üniversitemizi Ziyareti… 05.07.1973

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Semih SANCAR (Genel Kurmay Başkanı)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...