EŞO | Türkülerle Erzurum

EŞO

EŞO
Bu haber 11 Oca 2017 Çar 14:10 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

EŞO
Erzurumlu olup Erzurum’ da yaşayan bir efsanedir. Ben Eşo’ yu gördüm ve yakınen tanıdım. Onurlu, gururlu kendi halinde yaşayan bir insandı. Kimseye zararı olmayan kendi halinde bir insandı. Bir gün biz Eşo’ yu gördük bir iki arkadaşımız Eşo’ yu kızdırmak istediler rahmetli Eşo bu arkadaşlara hiç bir şey demeden ordan uzaklaşıp gitti, ondan sonra dahada görmedim. Aradan bir müddet geçti Eşo’ nun öldüğünü duydum. Duyduğumda ben şahsen sanki çok yakınım bir insanı kaybettik dedim, Erzurum manevi bir evladını kaybetti dedim ve çok üzüldüm. Erzurum’ lu emekli bir subay amcamız vardı. Bu amcamız Kore harbine katılmış bu amcamız çok sevecen, merhametli bir insandı. Emekli olan bu Subay amcamız Eşo’ yu gördüğünde çok ilgilenirdi, Eşo’ ya ayrı bir sevgi, saygı, muhabbet duyardı ve Eşo’yla ilgilenirdi, evine götürür, karnını doyurur, çamaşır, gömlek, kazak, pantolon giydirir öyle gönderirdi. Bir gün emekli Subay amcamıza; Eşo’ ya olan muhabbetinin, sevginin, saygının nedenini sordum; bana oğlum Burhanım Eşo’ ya Eşo deyip geçmeyin bu Allah’ın en sevgili kulu olup memleketimizin manevi evlatlarından olup onurlu, gururludur, sakın Eşo’ yu kızdırmayın onunla uraşmayın, üzmeyin bunu üzen beni üzmüş olur dedi. Bir gün emekli subay amcamız katılmış olduğu Kore harbinde Eşo’ yu en önde düşmanla savaşır ken gördüğünü söyledi. Rahmetli Eşo’yla ilgili bir makale buldum bunu tüm sevenlerimle paylaşmak istedim.İşte Memleketimizin manevi evladı olan EŞO;

1960lı yıllar, Erzincan Kapı’da dolaşıyor Eşo. Bir bakıyorsunuz Yeni Kapı’da, bir bakıyorsunuz Erzincan Kapı’da, gecelerini ise Üç Kümbetlerde geçirdiği söyleniyor.

Onunla ilgili çeşitli efsaneler anlatılır ve yakıştırmalar yapılırdı çocukluğumuzda;

O kimilerine göre kara sevdaya yakalanmış bir zavallı, kimilerine göre ise bir hak aşığı idi.

Esnaf sabah, sabah Eşo’nun ilk önce kendi dükkanına girmesi için gayret sarf eder, ancak Eşo ısrarlara, çekiştirmelere ve zorlamalara rağbet etmez, kendi isteği ile gözüne kestirdiği dükkana girer, kimse onu zorla sokamazdı.

Sözlü olarak kimseden bir şey istemez, ancak muhtemelen karnı acıktığı anda gözüne kestirdiği mekâna girmesi yeterli olurdu. Girdiği yerde karnı doyurulurdu. Bu zaman, zaman üst tabakanın devam ettiği bir lokanta olurdu ki, oranın müşterileri bile asla Eşo’yu yadırgamaz ve ondan rahatsız olmazdı.
Esnaf Eşo’nun gireceği mekân’da gün boyunca müşterinin eksilmeyerek artacağına, hatta karınca yuvası misali müşteri kaynayacağına inanırdı.

Konuştuğu hiçbir şey anlaşılmazdı. Sürekli bir şeyler mırıldanarak ağlardı. Ne için ağladığı bilinmezdi. Kimilerine göre sürekli Erzurum ve Erzurumlu için dua eder, kimilerine göre kaybettiği veya alamadığı sevdiğine ağıtlar yakardı.

Kendisini kızdıran çocuklardan kaçarak, Murat Paşa Camii bahçesindeki mezar taşlarından birine sarıldığı ve kızgınlıkla taşı sallaması sonucunda Erzurum’da şiddetli bir deprem yaşandığı söylentisi onu kızdırmak dürtüsüyle kıvranan çocukları frenlerdi.

Siyah aba’dan bir pantolon ve yine siyah aba’dan cekete benzer bir giysi ile dolaşır. Ayni anda bir çok yerde, ilde ve ülkede olduğuna inanılırdı. Hatta Hacca gidenlerin Eşoyu yeminle oralarda gördükleri anlatılırdı.

O Erzurum’un yoksulluğuna ve garipliğine rağmen saygı duyduğu bir o kadar da ürktüğü Eşosuydu

Etiketler
Paylaş:
"EŞO" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu
05.03.1953 Erzurum doğumlu yaklaşık 1600 esere sahip, bestekar Cengiz Tekin;...
DADAŞ Emre HANCI (Ses Sanatçısı)
1982 yılında Erzurum’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini doğduğu...
DADAŞ Taha İMRE ( Ses Sanatçısı)
1978 yılında Erzurum-Merkez doğumludur.İlk ve ortaokul ve lise1.sınıfa kadar Erzurum’da...
Dadaş Metehan ŞAHİNER – Dizi Oyuncusu
Star TV’de 7 dönemden beri yayınlanan “Beni Affet” isimli dizide...