DADAŞ Ekrem ÇAKILLI (TRT THM Ses Sanatçısı) | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Ekrem ÇAKILLI (TRT THM Ses Sanatçısı)

DADAŞ Ekrem ÇAKILLI (TRT THM Ses Sanatçısı)
Bu haber 22 Eki 2011 Cts 6:51 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Merhum

1943 yılında Erzurum’da doğan Ekrem Çakıllı, ilk ve orta öğrenimini burada tamamladıktan sonra; Musikiye olan özel merakı sebebiyle 1958 yılından itibaren Halk Oyunları ve Halk Türküleri Derneği’ndeki müzik çalışmalarına katılmaya başladı.Bir dönem Belediyede Su-Otobüs İşletmesi İdari İşler bölümünde de çalışan sanatçı,1960 yılında TRT Erzurum Radyosunda dışarıdan proğramlar yapmaya başlamıştır. Müzik çalışmalarının yanı sıra ciddi anlamda boksla ilgilenmekte, Erzurum’da yarışmalara katılmakta ve dereceler almaktaydı.Doğu Anadolu Bölgesi ve Türkiye genelindeki yarışmalarda aldığı madalyalar bugün çocuklarına hatırasıdır. Yıllar sonra boks yaptığı arkadaşlarından Çetin Çağlar ve Veysel Okdan’la da İzmir’de karşılaştıklarında eski günleri yad ederek özlemlerini dile getirdiklerini yakın arkadaşlarından dinlemiştim.1964-1966 yılları arasında Askerlik görevini yapıp memleketine döndükten sonra, Erzurum Radyosu’nun açtığı sınavı kazanarak stajyer olarak kuruma katılmış,3 yıllık stajyerlikten sonra açılan sınavı kazanarak TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Sanatçısı ünvanını almıştır. Erzurumspor’da yöneticilik yaptığı dönemlerde,Erzurum için mücadele veren sanatçı gösterdiği samimi ve içten tavırlarıyla herkesin gönlünü fethetmiştir. 1986 yılında İzmir’e tayini çıkan Ekrem Çakıllı,müzik hayatına 2001 yılına kadar bu ilde devam etmiş ve emekli olmuştur.2006 yılında İzmir’de vefat eden sanatçının iki kızı ve bir oğlu bulunmaktadır. Hem Erzurum’da hem de İzmir’de gerek Radyoda ve Televizyonda,gerekse İzmir Erzurumlular Vakfında birlikte çalıştığı,Erzurum kültürüne hizmet eden arkadaşlarıyla birarada Erzurum’dan uzakta ama Erzurum için çalışmaların içerisinde bulunan Ekrem Çakıllı yapılan 12 Mart organizasyonlarında ve Vakıf çalışmalarında fedakarlıklar göstermiştir. İzmir’de yaşadığı yıllarda,kıymetli hocam Burhanettin Keteci’yle ve sevgili amcam Mükerrem Kemertaş’la kültürel ve sanatsal çalışmaların içinde bulunmuş, özel gecelerin hazırlanmasında hep birlikte emek vermişlerdir.
Bu özel gecelere hazırlanırken de, Vakıf bünyesinde başlatılan kız ve erkek bar ekiplerinin yetişmesinde Burhanettin hocamla beraber gençlere destek olmuşlar, kendi çocukları da dahil çalışmaların içerisinde bulunmuşlardır.
Vakıf bünyesinde yapılan Manisa Spil Dağı pikniklerinde eski yöresel oyunların yaşatılması ve genç nesillere öğretilmesi konusunda müsabakalar düzenlemişler ve öğretici çalışmaların içinde yer almışlardır.
Ekrem Çakıllı, Erzurum,Diyarbakır ve Elazığ türkülerinin yanı sıra,Azeri türkülerini de güzel yorumuyla renklendirmiştir. Dağlara Çen Düşende ve Bu Gala Daşlı Gala türküleri onun sesinden hala kulağımdadır.Erzurum Çarşı Pazar’ı onun sesinden eski kayıtlardan dinlemenizi tavsiye ederim sizlere de…

Ekrem Çakıllı 10 Ağustos 2006 da vefat etti.Rahmetin bol olsun canım ağabeyim..

TRT ERZURUM RADYOSUNUN BİR PROGRAMINDAN

THM-015- Solist: Ekrem Çakıllı (1965) Erzurum Ast. Sb.Ordu Evi Konser salonu

TRT 1966 Yılı Türk Halk Müziği Korosu.Arka sıra Sağ.Zeki ÇIKMAN,EnverCANDAN,Lütfü ORTAKKALE,Ferit KUŞLU,Lütfü DAHARLI,İsmail TAŞ,Rahmi DAHARLI,Öğr.Adnan ŞEKER,Erol POLATKILIÇ,Necdet DEMİR,Sağ baş oturanlar Raci ALKIR,Ekrem ÇAKILLI,Mükerrem KEMERTAŞ,Nazire,Tülay ÇER,Sabahat AVŞAR,Gündüz Gözümoğlu, HOCA Kemal KARASÜLEYMANOĞLU,Fikret TOSUNER,Abdurrezzak BARBAROS,Mete ÇELENK,Fuat DURULAR,ZekiSÜZERGİL

TRT-Ekrem Çakıllı sarı gelin Erzurum türküleri

TRT-Ekrem Çakıllı-Çay İçinde Döğme Taş Erzurum türküleri

Ekrem Çakıllı-Oy bahçenize TRT

THM-015- Solist: Ekrem Çakıllı (1965) Erzurum Ast. Sb.Ordu Evi Konser salonu

 Ekrem ÇAKILLI

Ekrem ÇAKILLI

Ekrem Çakıllı

Ekrem Çakıllı

Harputkapı Kavşağı (Çat Yolu) Erzurum

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Ekrem ÇAKILLI (TRT THM Ses Sanatçısı)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...