DADAŞ Fuat Seval | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Fuat Seval

DADAŞ Fuat Seval
Bu haber 06 Şub 2017 Pts 15:18 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

fuat seval

fuat seval

Fuat Seval 1916 yılında Erzurum’da doğdu. 1720 yılında Semerkant’tan Erzurum Salasor köyüne yerleşmiş bir aileden gelen Fuat Seval’in babası,  1850-1916 yılları arasında yaşamış Hakkı Efendi, Annesi  ise  1867-1917 yılları arasında yaşamış Gülhanım hanımdır.  Daha bebek iken anne ve babasını kaybetmesi sonucu abisi ve ablası tarafından büyütülmüştür.

Foto Fuat

Foto Fuat

 Öksüz Fuat Seval,  daha öğrencilik yıllarında çalışmak zorunda olduğu için; 10-12 yaşlarında okuldan artan zamanlarında “Foto Sadi” yanında çırak olarak işe başlayarak fotoğrafçılık mesleği ile tanışmış ve okul hayatı boyunca burada çıraklık yapmıştır. Bu zorunlu çıraklık sonucunda ise Erzurum’un geçmişini günümüze taşıyan büyük fotoğrafçı yetişerek, “FOTO FUAT” olmuştur. Askerden döndükten sonrada kendi dükkânını açmıştır.Erzurum için eşsiz görevler üstlenen Fuat Seval;  genç Cumhuriyetimizin nüfus cüzdanlarının oluşturulmasında bölgemizde görev almış, dönemin Erzurum valisi Haşim İşcan’ın talimatı ile ilçe ve köylerimizi karış, karış gezerek nüfus cüzdanları için ahalinin fotoğraflarını çekmiştir.

Hava şehitliği-Fuat Seval

Hava şehitliği-Fuat Seval

 Bir Erzurum sevdalısı olan Fuat Seval ayrıca Erzurum’daki  bütün tarihi ve arkeolojik kazılar ile araştırmaları tek tek fotoğraflamış ve bu  çalışmalarında hiçbir ücret talep etmemiştir. 1950 li yıllardan sonra Erzurum’u Fotoğraflamasının yanında;  dernekler bünyesinde hizmete  başlamış, 1960-1966 yılları arasında  Erzurum’a bir öğrenci yurdu ile bir  kan merkezi kazandırdığı;  Erzurum Kızılay şube başkanlığı görevinde bulunmuştur.

Erzurum’un görsel tarihini günümüze taşıyan ve eski Erzurum’u yeni nesillere bıraktığı fotoğrafları ile tanıtan Fuat Seval  1981  yılında İstanbul’a  yerleşmiş ve Eylül 1991 de   vefat etmiştir.Allah Rahmet Eylesin.

Foto Seval Ve Ailesi

Erzurum’un geçmiş yıllara ait fotoğraf karelerinin günümüze kadar ulaşmasında, Seval ailesinin büyük katkılarının bulunduğu öğrenildi. 1960’lı yıllardan günümüze ulaşan ve her biri tarihi belge niteliğindeki tüm fotoğraflarda onların damgası var. Bir başka deyişle Sevaller Erzurum’un hafızasını fotoğraflara kazıyan örnek aile..

01 Ekim 2010 Cuma

Erzurum’un geçmiş yıllara ait fotoğraf karelerinin günümüze kadar ulaşmasında, Seval ailesinin büyük katkılarının bulunduğu öğrenildi. Erzurumlu tiyatro oyuncu Cumhur Seval’in dedesi Fuat ve babası Cahit Seval’in gözüyle çekilmiş ve günümüze kadar ulaşmış Erzurum’a ait çok sayıda fotoğrafı olduğu öğrenilirken, Seval’ler tarafından çekilen fotoğraflar, Erzurum’un tarihini anlatan birçok kaynak eserde de yer bulmuş. İ. Hakkı Konyalı tarafından kaleme alınan ve yayınlandığı 1960 yılında büyük yankı uyandıran “Erzurum Tarihi” adlı eserde kullanılan fotoğrafların, Fuat Seval’e ait olduğu kaydedilirken, Erzurum’un ilçeleri ve tarihi yerlerini gezen fotoğraf sanatçısı Seval’lerin, usta çekimleriyle birçok kitaba değer kattıkları ifade ediliyor.

FOTO SEVAL’İN ERZURUM’A HİZMETLERİ

Tarihçiler, şehrin tarihinin belgelenmesinde fotoğraf gibi bir imkanın çok büyük bir öneme haiz olduğuna vurgu yaparak, “Nusret Efendi’nin ’Hemşehrilerime Armağan’ adını taşıyan kitapta fotoğraf, devrin imkansızlıkları nedeniyle göze çarpmaktadır. Ondan sonra Erzurum tarihini yazan Abdurrahim Şerif Beygu, ilk defa şehrimiz tarihine fotoğraflarla renk katmıştır. Mali imkansızlıklar nedeniyle kendisine has bir stüdyo oluşturan Beygu, arazi tespitlerinde kullandığı fotoğraflarla dikkatleri üzerinde toplamıştır. Kendisi, profesyonel değilse de, amatör olarak gerçekten nefis görüntüler ortaya koymuştur. Şimdi ise onun tespitlerini bir daha tekrarlamanın kesinlikle imkanı yoktur.” şeklinde bir görüş dile getiriyorlar.

ERZURUM’LA İLGİLİ KAYNAKLARDA, SEVALLERİN İZİ VAR…

Erzurum’un tarihiyle ilgili olara en güvenilir kaynak kişilerin başında gelen İ. Hakkı Konyalı’nın, Erzurum Tarih Derneği ile yaptığı anlaşma üzere hazırladığı eserinde, Fuat Seval’in sanatçı kişiliğinden de istifade ettiği bilinirken, konuyla ilgili olarak şu bilgiler göze çarpıyor: “Konyalı’nın özelliği, araştırmalarında önemi dolayısıyla bol fotoğraf kullanmış olmasıdır. ’Erzurum Tarihi Araştırmaları’nda kendisine bu konuda yardımcı olan kişi de, Fuat Seval’dir. Daha çok arazi aracıyla ulaşımı sağlanan yerlerde artistik ve belgesel içerikli çekimleri başarılı bir şekilde yapan Fuat Seval, günümüzde kalmayan ve bize kadar gelmeyen birçok eski eserin sonsuza dek kalıcılığını temin eder. Özellikle Avnik, Hasankale, Micingerd, Zivin, İspir ve Oltu gibi yerlerdeki çekimlerde bazen tehlikeler atlatılmasına rağmen, Seval’ler Erzurum için sanatlarını ortaya koymaktan uzak durmazlar.”

Fuat Seval gibi, yeğeni ve Cahit Seval’in de, Erzurum’un tarihine tanıklık eden fotoğrafların günümüze kadar ulaşmasında büyük rolü bulunuyor. Türkiye’nin 4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel’le olan yakın dostluğuyla da hatırlanan Cahit Seval de, amcası Fuat Seval gibi, Erzurum tarihine bulunduğu katkılarla yad ediliyor.

SANATÇI SEVAL’LER ERZURUM ADINA EŞSİZ BİRER DEĞERDİR”

Tarihçiler, ilerlemiş yaşına rağmen Erzurum’dan ayrılarak İstanbul’daki yakınlarının yanına yerleşen Fuat Seval’in yanı sıra, Erzurum’da uzun yıllar fotoğraf sanatçılığı yapmış olan Cahit Seval hakkında sanatçı ve biyografi yazarlarının da bir araya gelmesi gerektiğini kaydediyorlar. Tarihçiler, sanatçı Seval’lerin Erzurum’a kazandırdıkları tüm değerlerin, Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından da, bir albüme dönüştürülmesi tavsiyesinde bulunuyorlar. Amca Fuat Seval ve yeğen Cihat Seval’in, Erzurum’un unutulup giden birçok değeriyle aynı akıbete uğratılmamsı çağrısında bulunan tarihçiler, “Sanatçı Seval’ler hakkında bir araştırma yapılsa, kim bilir Erzurum’a dair bugüne kadar hiç görmediğimiz ne kareler elde edilir.” ifadelerini kullandılar.

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Fuat Seval" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...