DADAŞ Doğan HATTATOĞLU (Maket Sanatçısı) | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Doğan HATTATOĞLU (Maket Sanatçısı)

DADAŞ Doğan HATTATOĞLU (Maket Sanatçısı)
Bu haber 22 Tem 2014 Sal 12:06 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

1953 yılında Erzurum Merkez’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini Erzurum’da tamamladıktan sonra esnaf ve sanatkarlık alanında saatçilik mesleğinde uğraş verdi. 1979 yılından beri çalışmakta olduğu Karayolları 12. Bölge Müdürlüğü hizmetinde çeşitli alanlarda hizmet verdi. Bu görev süresinde Yolspor kulübünde futbol antrenörlüğü ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Bu kulübe tesis kazandırmak adına mimari ve inşaat faaliyetlerini bizzat yürüttüğü Yolspor Spor Tesisleri kompleksini tamamladı. Bu kompleksin spor tesisleri müdürlüğünü yaptıktan sonra da emekli olmuştur. Maket çalışmalarına olan özel ilgisi ve İstanbul’da yapılan MiniaTürk çalışmasından da etkilenerek, Erzurum tarihinde yer alan önemli eserlerin maket çalışmaları ile hobi olarak ilgilendi. Evli ve beş çocuk babasıdır.

Doğan HATTATOĞLU

Doğan HATTATOĞLU

Doğan HATTATOĞLU

Doğan HATTATOĞLU

DOĞAN Hattatoğlu ya da bir başka deyişle, bir çılgın Dadaş!

Erzurum insanı ve sanat camiası, kendisini İslam’ın üç önemli değerinin, Kâbe-i Muazzama, Mescid-i Nebevi ve Mescid-i Aksa maketlerinin yanında, Miniatürk çalışmalarıyla biliyor ve tanıyor.

Bugünlerde, birkaç ay önce oluşturduğu, Vali Seyfettin Azizoğlu’nun da “çatkapı” sürpriziyle kendisini mutlu ettiği, her daim çayı hazır olan, sobasının çıtır çıtır yandığı Bat Pazarı’ndaki sanat atölyesinde, Erzurum maketi üzerinde kafa yoran 65 yaşındaki büyük usta, istediği haritaların Genelkurmay Başkanlığı tarafından gönderilmesi halinde işe hemen koyulacak.

HARİTALARDAN YARARLANACAK

“Olmazsa, Murat Küçükuğurlu (Erzurum Teknik Üniversitesi -ETÜ- Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı) hocamızın çalışmalarından yola çıkarak Erzurum maketini yapmaya başlayacağım” diyen Doğan Hattatoğlu ile çalışmaları ve bundan sonra yapmayı planladığı işler hakkında konuştuk.

26-dgn

Doğan HATTATOĞLU

Doğan HATTATOĞLU

Doğan HATTATOĞLU

Mescid-i Nebevi'nin maketi de Erzurum

Mescid-i Nebevi’nin maketi de Erzurum

Erzurum tarih ve kültürel yapısını yansıtan ve bugüne kadar 44 farklı maket yapan 60 yaşındaki Doğan Hattatoğlu, eserlerine yenisini daha ekledi. Hattatoğlu, 2008 yılında Mekke’ye giderek Kabe’yi ziyaret ederek maketini yapıp Erzurum’daki Ulu Camİ’ne hediye etti. Hattatoğlu 5 yıl önce, Medine’de Hz. Muhammed’in kullandığı ibadet dışında okul, meclis, idare yeri ve misafirhane olarak kullanıldığı 400 metre boyunda 290 metre genişliğindeki Mescid-i Nebevi‘yi 30 gün boyunca incelediğini anlattı. Doğan Hattatoğlu, 2 yıl boyunca Mescid-i Nebevi’yi 1/400 oranında küçülterek boyu 90, genişiliği 65 santimetre olan maketini yaptı. Mescid-i Nebevi maketini 3 metrekarelik alana kalın mukavva, ahşap, plastik, alçı gibi maddeler kullanarak yaptığını anlatan Doğan Hattatoğlu, şöyle konuştu:

“Binlerce insanın arasında ölçüm yapmak hiç kolay olmadı. Bırakın ölçüm yapmayı fotoğraf bile çekmek çok zordu. Görüntüye aldım ve her karesini tek tek inceleyerek dökümanımı hazırladım. Daha sonra maket yapımına başladım. Maket yapımında iğneden ipliğe kadar her türlü malzemeyi kullandım. Hiçbir ayrıntısını atlamadım. Bu maketi de hergün yüzlerce kişyinin ibadet yaptığı Ulu Cami’ye hediye ettim.”

Mescid-i Nebevi'nin maketi de Erzurum

Mescid-i Nebevi’nin maketi de Erzurum

Mescid-i Nebevi'nin maketi de Erzurum

Mescid-i Nebevi’nin maketi de Erzurum

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Doğan HATTATOĞLU (Maket Sanatçısı)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...