DADAŞ Ağa Dede KESKİN – Nefesli Sazlar | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Ağa Dede KESKİN – Nefesli Sazlar

DADAŞ Ağa Dede KESKİN – Nefesli Sazlar
Bu haber 26 Ara 2016 Pts 8:37 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

1907 yılında Erzurum’un merkeze bağlı Gez köyünde dünyaya geldi. Henüz bir yaşındayken babası tarafından terk edildi. Annesiyle beraber merkez Ortadüzü köyüne, anneannesinin yanına yerleştiler, annesi de vefat edince anneannesi tarafından büyütüldü. Baba tarafından ailesi, müzikle uğraşmasını istemedikleri için kendisiyle alakalarını kesmişler. Köyünün ilerisinde bulunan Mülk Köyünde, çok iyi zurna çalan Müştak Beyi gizli gizli dinlemiş, bar müziklerini beynine yerleştirmiştir. Rençper bir ailenin çocuğu olarak, zorluklar içerisinde büyümüş olmakla beraber orta yaşlarda iken babasını arayıp bulmuş yaşlılığında ona kendisi bakmıştır.

Ağa Dede Keskin

Ağa Dede Keskin

Hoş Bilezik Türkü Notası
Derleyen: TRT Erzurum
Kaynak Kişi: Ağa Dede Keskin-İlhami Uslu
Notaya Alan: Kenan Tuna-Oktay Kösegil
Yöresi: Erzurum

Temir Ağa-2 Türkü Notası
Derleyen: TRT Erzurum
Kaynak Kişi: Ağa Dede Keskin-İlhami Uslu
Notaya Alan: Kenan Tuna-Oktay Kösegil
Yöresi: Erzurum
Uzundere Türkü Notası
Derleyen: TRT Erzurum
Kaynak Kişi: Ağa Dede Keskin-İlhami Uslu
Notaya Alan: Kenan Tuna-Oktay Kösegil
Yöresi: Erzurum

Çocukluk yıllarında müziğe kendi yapmış olduğu kavalla başlayıp ilerleyen dönemlerde mey, zurna, klarnet çalmıştır. Evlendikten sonra Erzurum’a yerleşip müzik faaliyetlerine burada devam etmiştir. Erzurum halk evinde ilk defa bir bar ekibi kurulduğunda zurnacı olarak Ağa Dede Keskin seçilmiştir. Halk Oyunları ve Türküleri Derneği’nde uzun yıllar görev almış, birçok etkinliklere katılmıştır. Yaptığı derlemeleri TRT’ye bağışladığı ancak büyük bir kısmının ise kaybolduğu bilinmektedir. Evliliğinden Edip ve Ganime adında iki çocuğu olmuştur. Vefatından üç yıl önce geçirdiği trafik kazası, sağlığını bozmuştur. 18.01.1973 tarihinde vefat etmiş olup mezarı 0rtadüzü köyünde bulunmaktadır.Ruhu Şad Olsun.

AĞA DEDE’Yİ 1966 YILINDA TANIDIM
Aziziye İlkokulu’nun “Bar Ekibi” Türkiye’nin sayılı çocuk ekiplerinden biriydi. Sosyal Bilgiler kitabında da fotoğraf olarak yer almıştı. Hüseyin Barulay hocamızın sayesinde oluşturulan ekip; Halk Oyunları ve Halk Türküleri Derneği barcılarından Tahsin Yavuzer’in denetiminde büyük başarılara imza atıyordu. Oyun müziklerini Ağa Dede çalıyordu. En çok emek onundu. Barları iyi bildiği için, çalışmalarda eksiklerimizi tamamlıyordu. Ekibin başında oynadığım için bana ayrıca taktikler veriyordu. Bar elbiselerini giymemize de yardım ediyordu. Küçük yaşta olduğumuzdan en zor iş olan kuşak bağlamayı Ağa Dede’mize yaptırıyorduk.
Pazar gününün en önemli eğlencesi “cirit”ti. Şükrü Paşa Mahallesinin üstündeki tren hattının biraz ilerisinde cirit sahası vardı. Bütün Erzurum halkı her hafta sonu oradaydı. Atlıların cirit müsabakalarının öncesinde ve sonrasında bar tutulurdu. Aziziye İlkokulu’nun meşhur bar ekibi elemanları olarak hiç eksik olmazdık. Ağabeylerimizin bar oyunlarını heyecanla seyreder, sıra bize de gelecek diye beklerdik. Çünkü Ağa Dede’ye güvenirdik. Bize çalmadan, bizi oynatmadan rahat edemezdi. O farklı bir insandı. Onun ne kadar özel biri olduğunu, değerinin bilinmesi gerektiğini söylemeliyim.
“Ağa Dede’nin Bar Ekibi” demek istiyorum bu ekibe. İşte fotoğrafı: Kenan Tuna, Necati Yavuzer, Abdulkadir, İhsan, Faik Ünlü.

ERZURUM BAR MÜZİKLERİNİN USTA ÇALICISI ve TRT REPERTUARININ KAYNAK KİŞİSİ:
Ağa Dede Keskin; Erzurum bar müziklerini zurnasıyla ustaca yorumlayarak, TRT Türk Müziği arşivine kazandırmıştır. Yıllar öncesinden alınan band kayıtları, arşivimizde titizlikle korunmaktadır. Başbar, Dikine, Hoşbilezik, Koçeri, Dello, Uzundere, Hançer Barı, Köroğlu, Temirağa, Sekme, Yayvan, Tamzara barlarının notasını Erzurumlu Bağlama Sanatçısı Okyay Kösegil’le birlikte yazarak TRT repertuarına kazandırdım. Ezgileri; aslını bozmadan, zurnadan bağlamaya aktarmak suretiyle notlanmasını sağladık.
Barları notalarken bir şeye daha dikkat etmem gerekiyordu. Erzurum barlarını bilen bir kişi olarak, oyun düzenine uygun düşmesini sağladım. Şunu ifade edebilirim ki, dinlediğim bar müziklerinin en mükemmeli Ağa Dede’ye aittir. Müzik eğitimi almamış olmasına rağmen, Dede’nin son derece ustaca çalışına hayret ettim. Çalgısını temiz üflemiş, en küçük bir aksamaya meydan vermemiş. Zengin ince ayrımlarla bezediği her bir bar müziği, oyun düzeni ve disiplinine uygun halde olup figürden figüre geçişleri de kendisine has ustalıkla belirtmiştir. Böylece bar oyuncularının komut vermesine gerek duymadan oynama serbestliğine imkân tanımıştır. Bu çalış biçimi, Ağa Dede farkını açıkça ortaya çıkarmıştır. Bugünün çalıcıları, onun kayıtlarını dinleyerek icraya çalışmaktadırlar.

 TÜRK HALK MÜZİĞİ REPERTUARINA KAZANDIRDIĞI TÜRKÜLER:
Ağa Dede Keskin; oyun ezgilerinden ayrı, Erzurum yöresine ve dolayısıyla TRT repertuarına türkülerde kazandırmıştır. Al kanlar içinde yatan meleğim, Bade içerler nazınan, Bülbülün göğsü al olur, Erzurum bir diktedir, Gurbet elde baş yastığa gelende (Ağa Dede Keskin-İlhami Uslu), Keşkem bu ellere gelmez olaydım(Ağa Dede Keskin-İlhami Uslu), Un elerler eleğinen.

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Ağa Dede KESKİN – Nefesli Sazlar" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Lütfü ORTAKALE – THM ses Sanatçısı
1941’de Erzurum’da doğdu. Ortaokul mezunudu.İlk görevi Erzurum Belediyesinde 1964 yılında...
Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...