DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu

DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu
Bu haber 25 Şub 2018 Paz 9:04 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

05.03.1953 Erzurum doğumlu yaklaşık 1600 esere sahip, bestekar Cengiz Tekin; 460 filmin müziklerini yaptı,
300’e yakın şarkısı filmlerde okundu, aktör olarak filmlerde rol oynadı ve1972 yılında Rekor Plak’tan kendi sesiyle “Sen Olsan İçmez Misin’’ 45’liği çıktı.İzmir kadife kalede sekiz çocuklu bir ailenin büyük çocuğudur daha sonra bebeklik yaşlarında ki yaşantısı İstanbul Kasımpaşa’da geçer. Ve ailevi sebeplerden ilkokulu Tandoğan’da ortaokulunu İhsan sungu’da okur. Tatilde ve boş zamanlarında eczacı kalfası olarak çalışır. İnsan sağlığına önem verir ve eczacılık fakültesine girer eczacılık okur, eczacılık teknisyeni okusa da yüreğinde bir sanat ve müzik aşkı yaşamaktadır. Hem insan sağlığını hem de duygularını tedavi etmeye kararlıdır artık Cengiz Tekin. Yazdığı sözler ve şiirler rehberi olur ve yol haritasını çizer.

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin 1975’de yazdığı “deli gibi sevdim” ve “neden saçların beyazlanmış arkadaş” (müzik. Rıfat Şanlıel) şarkıları ülkemizde ve müzik piyasasında bir olay olmuş ve adını Unkapanı müzik sektöründe altın harflerle yazdırmış. “Neden saçların beyazlanmış arkadaş, sana da benim gibi çektiren mi var, görüyorum ki her gün meyhanedesin, yaşamaya küstürüp çektiren mi var ?” sözleri artık her sevenin diline dolanmıştı. Yitirdiği aşkı yüzünden saçları ağarmış olan kıymetli müzik adamı bestekar ve yönetmen Cengiz Tekin.

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Usta yorumcu “deli gibi sevdim” in sözlerini yazdıktan sonra askere gider. Ardından bu şarkıyı çok sanatçı okur. Ve sanatçılar tarafından okunma rekoru kırar, en çok satan eser olur. Bu şarkıyı plak yapan sanatçılardan hiç biri değil para vermek, teşekkür bile etmezler sevgili yorumcu ve bestekara. Cengiz Tekin vatani görevini yaptığı süreç içinde çok sayıda söz yazar ve beste yapar. Terhisinden sonra da kısa bir zaman içinde ilk bestelerine hemen misilleme yapar. “Deli gibi sevdim” e karşı “sevdik de ne oldu” diye cevap verir. Ve artık müzik sektöründe kendini kanıtlamış bir bestekar olmuştu. Ve bu kez kararlıydı şarkılarını kimseye okutmayacak sözleri ile olduğu kadar sesi ve besteleriyle de var olduğunu kanıtlayacaktı müzik dünyasında. Ferdi Tayfur, Esen Gül, Müslüm Gürses , Mine Koşan , Biricik, Hüseyin Altın ve nice sanatçıların okuduğu “hayat arkadaşı” şarkısının sözleri de Cengiz Tekin’e (müzik Mustafa Sayan’a aittir.). 1978 yılında tanıştığı ve halen yakın arkadaşı olan Ferdi Tayfur’a çok sayıda eser verir ve birkaç filminde de rol alır. Daha önce sinema deneyimi olan Cengiz Tekin yüzlerce sinema filmlerine müzik yapmış ve prodüksiyon amiri olarak görevlerini başarı ile yapmış biri olarak isim yapmıştır artık . 1980’lerle beraber adeta müzik fabrikasına döner Cengiz Tekin.

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Başta Ferdi Tayfur olmak üzere İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Hüseyin Altın, Adnan Şenses, Gökhan Güney, Bergen, Biricik, Mine Koşan, Esen Gül, Kamuran Akkor, Vahdet Vural gibi bir çok ünlü sanatçı onun bestelerini yorumlar. Öte yandan Yedi filmde de başrol almış, Yaktın Beni Dünya filmiyle Anadolu’da adından söz ettirmiş. Son olarak İbrahim Tatlıses’in çektiği kliplerde ve de SHOW TV’de “İbo Show”un da yönetmenliğini üstlenmiştir.

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Bestekar, söz yazarı ve yorumcu olarak hizmetlerine devam eden Cengiz Tekin İstanbul’da yaşamını sürdürmektedir. Bazı eserleri; Neden Saçların Beyazlanmış Arkadaş, Zalimden de Zalim, Hayat Arkadaşı, Senin Yerine, Dert Kitabı, Diyemedim, Sevdik de Ne Oldu, Falcı da Farkında, Boşver Diyorlar, İçmediğim Gün mü Var, Benim Hayatım ve  daha isimlerini burada sayamadığımız 1600 eser.

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

cengiz-tekin

cengiz-tekin

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Cengiz Tekin

Etiketler
Paylaş:
"DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...