Dadaş Ahmet İhsan Tokgöz (siyasetçi, yazar) | Türkülerle Erzurum

Dadaş Ahmet İhsan Tokgöz (siyasetçi, yazar)

Dadaş Ahmet İhsan Tokgöz (siyasetçi, yazar)
Bu haber 09 Eyl 2017 Cts 7:17 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Yayıncılık alanında öncü girişimlerde bulunarak grafik tasarımın uygulama alanlarının genişlemesine katkı sağlamıştır. “Klişecilik tekniklerini geliştirmiş metal klişe kullanarak birkaç rengin kullanıldığı kapaklar basmıştır’.7

Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinin en önemli yayıncılarından biri oldu. Yazar, gazeteci, çevirmen olarak da bilinen Tokgöz, geniş bir okuyucu kitlesi tarafından anlaşılır olmayı amaçladığı çeviri yayınlarıyla, okuma alışkanlığının kazanılması adına önemli bir rol üstlendi. Şüphesiz bu ideal­lerin gerçekleşmesinde, sağladığı teknik yeniliklerle basılan yayınların, dolayısıyla eSletik tasarımların payı oldu. 1868 yılında babasının görev yeri nedeniyle Erzurum’da doğan Tokgöz, ilk ve ortaöğrenimini yine baba­sının memuriyeti dolayısıyla Işkodra ve Şam’da tamam­ladı. 1887’de Mülkiye Mektebini bitirdi. Bir süre Hariciye Tercüme Kaleminde ve Tophane Tercümanlığında çalıştı. 1886’da Şafak, üç yıl sonra da Ümran dergisini yayımladı. Malumat ve. Servet gazetelerinde dış haber ve telgraf haberleri çevirmenliği yaptı. 1891’de Âlem basımevini kurdu. 27 Mart 1891’de birkaç nesil üzerinde derin izler bırakacak Servet-i Fünun dergisini çıkardı. Derginin üretiminde kullanılan yenilikler, basım-yaym endüstrisinin ve ona bağlı uzmanlık­ların ülkemizdeki gelişimine öncülük etti.

Belediye başkanlığı, milletvekiliği, spor yazarlığı ve Türkiye M i ll i Olimpiyat Komitesinin ilk başkanlığı gibi görevlerde bulunan Tokgöz, her şeyden çok, Türkiye’deki yayımcılığın o güne kadar en uzun süre yaşayan dergisi niteliğini kazanan Servet – i Fünunun kurucusu ve yarım asırlık yayımcısı olarak tarih sayfalarında iz bıraktı. Dergi yayımcılığı açısından pozitif bilim­ler, hukuk, insan hakları ve düşünce özgürlüğü gibi çağdaş uygarlık kavramlarına yönelik yayınlara da öncülük etti. Tevfık Fikret’ten Oktay Akbal’a kadar pek çok edebiyatçının yetişmesine katkıda bulundu. Çevirileriyle, Jules Verne gibi yazarları Türk okuruna tanıtan Tokgöz, M a t b u a t H a tır a la r ı (2 c ilt, 1 9 3 0 – 1931) ve Avrupa’da Ne Gördüm? (1891) adlı anı kitaplarının yanında; Haver, Ülfet ve Ilaraşo adlı üç de roman kaleme aldı. Avrupa’da Ne Gördüm ? adlı kitabı, ülkemizin dış dünyaya açılan ilk pencerelerinden oldu ve büyük ilgi gördü.8 Gözünden başlayarak beynine yayılan kanser nedeniyle 27 Aralık 1947 gecesi İzmit Değirmendere’deki evinde Servet-i Fünun dergisi; vefat etti.

Futbol ve spor yazarlığı yapmıştır. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin ilk başkanı olmuştur.

Çevirileriyle Jules Verne’i Türkiye’ye ilk olarak tanıtan çevirmendir.

Ahmet İhsan Tokgöz

Ahmet İhsan Tokgöz

Atamızı Kaybettik, Ahmet İhsan Tokgöz, Uyanış

Atamızı-Kaybettik-Ahmet-İhsan-Tokgöz-Uyanış

Atamızı-Kaybettik-Ahmet-İhsan-Tokgöz-Uyanış

Atamızı Kaybettik, Ahmet İhsan Tokgöz, Uyanış, 10 Kasım 1938

Müttefik düşmanlar 1918 mütarekesini bize imzalatmışlar ve sonra gelip İstanbul’u işgal etmişler, Sevr muahedesi gibi, kölelik zincirini boğazımıza takmak istemişlerdi. Türklüğün kökünü kazıyacaklardı.

Ölümünün acısıyla zihnimizi cayır cayır yakan Atatürk, milletinin fedakârlığına güvendi, bizi kölelikten, yurtsuzluktan kurtardı.

Ata’mız asırlardır içinde boğulduğumuz cehalet ve gaflet dalgalarından bizi selâmete çıkardı.

Asri olmak, medenî olmak, ilerlemek ve yükselmek için lâzım gelen bütün yolları, Atatürk açtı. Lozan muahedesi kapitülasyon denilen lânet halkasını kırdı, attı. Türklük, her gün ilerliyordu, bu sırada Atatürk’ü kaybettik. Canımız müthiş yandı. Büyük tesellimiz vardı: O da Türk milletinin kabiliyeti, çalışkanlığı ve feragatidir.

Var olsun millet…

Etiketler
Paylaş:
"Dadaş Ahmet İhsan Tokgöz (siyasetçi, yazar)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...