Abdurrahman Gazi Hz.TÜRBESİ | Türkülerle Erzurum

Abdurrahman Gazi Hz.TÜRBESİ

Abdurrahman Gazi Hz.TÜRBESİ
Bu haber 06 Kas 2011 Paz 15:39 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

Şehre 3 km mesafede, Palandöken dağı eteğinde, şehre nazır güzel bir mevkidedir. Bu gönül sultanının sahabe-i kiramdan olduğu rivayet edilmektedir. Hemşerimiz, medarı iftiharımız Ömer Nasuhi Bilmen bir makalesinde aynen şöyle ifade etmektedir.”Erzurum şehri, pek şanlı, şerefli bir beldedir. Bu güzel şehrin şark cihetinde bulunan Şığveler dağının eteğinde Sahabe-i Kiramdan Abdurrahman Gazi Hazretleri medfundur. Bu zatın Ashabı Güzin’den olduğuna şüphe yoktur. Yalnız neseb-i alisinde ihtilaf vardır. Bazı rivayetlere göre Hazreti Ebu Bekir’in, diğer bir rivayete göre de Cenabı Rebii’nin mahdumudur.

Bazı belgelerde Abdurrahman Gazi, Hazreti Ömer’in hilafeti döneminde Ahlat tarafına, oradan da Erzurum’a gelmiş olan Ashabı Zevi’l-ihtiramdandır. Diğer bir rivayete göre bu zat, muharebe için Erzurum tarafına teşrif edip nihayet şerefi şahadete nail olmakla, mübarek re’si maktu (Başı kesilerek), hala ziyaretgah bulunan hadikai muallaya naklolunmuştur.

Mehmet Nusret Som” Kendisine bazen Gazi de denilen Süleyman oğlu Abdurrahman İbrişi, zahit, abid, sünneti ihya eden bir zattı. Zahitlik yolunu tutmadan önce askeri kumandan idi 1245 senesinde Erzurum’da şehit edilmiştir.” tespitini yapıyor.

Başka rivayet Kanuni Sultan Süleyman’ın Irakeyn seferinden sonra bu yöreye yerleştirilen zaviye şeyhlerinden büyük bir mübarek zat imış.

Öteden beri Erzurumlu için, Bizim Abdurrahman Gazimiz, herkesi yanına davet eden büyük bir ziyaretgah, büyük herif, gönülleri ferahlatan mübarek, Şehri Erzurum’un güzide sahibi…Öyle bir sahip ki hem Erzurum’luyu hem de dışarıdan gelen misafirleri ağırlayan ev sahibi. Büyük Türk bilgini İbrahim Hakkı Hazretlerinin türbedarlığını yapması, daha sonra aynı göreve evlatlarının(İsmail Fehmi Efendi) devam etmesi bizim için ayrıca bir değerdir…

 

Etiketler
Paylaş:
"Abdurrahman Gazi Hz.TÜRBESİ" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Suat IŞIKLI (TRT Saz sanatçısı)
Suat Işıklı 1934 yılında Erzurum’da Dünyaya geldi. İlk ve orta...
Dadaş Hakim DOĞAN (THM Ses ve Saz Sanatçısı)
4 mart 1989 yılında Erzurum’da dünyaya gelmiştir.Küçük yaslarda  babasının öğrettiği...
DADAŞ Aşık Oltu’lu İhsan’i  (Mevlüt Çalışkan)
1900-1991. Oltu’nun Sütkans (şimdiki adı Duralar) köyünde doğdu. Asıl adı...
DADAŞ Mehmet TAŞTAN (Hukukçu-Şair )
 1967 Erzurum doğumlu.1984′te Erzurum Lisesi’ni bitirdi. 1988′de Marmara Üniversitesi Hukuk...