Geri git   Türkülerle Erzurum Forum > DADAŞLARIM > Erzurumlu Yazar ve Gazeteciler

Seçenekler Stil
Alt 04-10-2009   #1
Ahmet Cinisli
Administrator

Ahmet Cinisli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 1
Ahmet Cinisli - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Haluk Harun DUMAN-ERZURUM

DADAŞ
Doç.Dr.Halûk Harun DUMAN

1984 yılında Atatürk Üniversitesi Kâzım Karabekir Eğitim Fakültesi’ni bitiren Dr. Duman, aynı yıl Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde açılan lisansüstü programa Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı’nda katıldı. 1985’te Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi’ne araştırma görevlisi olarak atandı. 1991 yılında, Prof. Dr. Birol Emily yönetiminde, "Balkan Savaşının Basın ve Edebiyattaki Yankıları" adlı doktora tezini tamamladı. Askerlik görevinden sonra, 1994’te yardımcı doçent oldu. 1995-96 yılları arasında, Columbia Üniversitesinde (ABD) misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Burada doktora öğrencilerine Osmanlı Türkçesi ve Modern Türkçe dersleri verdi. Ayrıca Üniversitede düzenlenen sempozyuma "The Turkish Press in Anatolia (1867- 1922) konulu bir bildiri ile katıldı. Müteferika, Türklük Araştırmaları Dergisi, Türk Dünyası Tarihi gibi dergilerde yayınlanmış çok sayıda makalesi, Gülen Dadaş, Balkanlara Veda, Metin Çözümleme Yöntemleri (Tanzimat Dönemi) adlı kitapları ve yayın aşamasında olan kitapları var. Yeni Türk Edebiyatı yanında uzmanlık alanı olan Basın- Yayın Tarihi, Türkçe Anılar, Metin Çözümleme Yöntemleri ve web sayfası içerik tasarımı konusundaki çalışmalarını sürdürüyor. Hâlen Marmara Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesinde, öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

Halûk Harun Duman'ın "Erzurum Basın-Yayın Tarihi", Erzurum basınının 130 yılını anlatıyor. Kitap, aynı zamanda Anadolu basınının da tarihini ve gelişimini içeriyor.
İstanbul Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesi’nde yüksek lisans yaparken Anadolu’da ilk Türkçe gazetenin Erzurum'da yayınlandığını öğrenen Dr. Duman, geçmişi 1860'lı yıllara dayanan Erzurum basınıyla ilgilenmeye başlar. Ancak Duman'ı bekleyen zorluklar vardır. En büyük zorluk, daha önce böyle bir araştırmanın kapsamlı olarak yapılmamış olmasıdır. Çünkü bütün kaynaklar 1950'li yılların sonlarına doğru başlamaktadır. Resmi izin alarak, Erzurum Emniyeti Arşivindeki dosyalardan yararlandığını söyleyen Haluk Harun Duman,

"Atatürk Üniversitesi Kütüphanesi, Erzurum Emniyeti Basın Masası ile ellerinde bilgi ve belge bulunan kişilerden yardım aldım. Bu kişilerin isimleri kitabımda var ve onlara gerçekten teşekkür ediyorum" diye konuştu. Erzurum basınına karşı ilgisinin 70'li yıllarda henüz bir ortaokul öğrencisiyken başladığını belirten Haluk Harun Duman, "O yıllarda İstanbul'da çıkan gazeteler ancak birkaç gün sonra Erzurum'a gelirdi. Babam okuma-yazmamın gelişmesi için bir gazeteye abone olmuştu. Gazeteyi alır ve dedemin arkadaşlarına yüksek sesle okurdum. Bu yaşlı insanlar için radyodaki ajanslardan sonra, memleketin durumunu anlatan en iyi kaynak benim cılız sesimle okuduğumu gazetelerdi. Arada bir önemli haberler olursa, Erzurum'da çıkan yerel gazeteleri de alırdım. Bunlar diğerlerine göre az sayfalı, az resimli ve daha ucuz gazetelerdi. Tuttuğunuz zaman boyası elinize çıkardı. En iyi hatırladığım üç gazete vardı. Bunlar: Hür Söz, Milletin Sesi ve Doğu Ekspres gazeteleriydi. Hür Söz'e 'Polat'ın Gazetesi' derlerdi ki, o yıllarda Erzurum'un en çok satanh yerel gazetesiydi" diyerek Erzurum basınıyla ilgili anılarını anlattı.
Erzurum Basın-Yayın Tarihi, 130 yıllık bir serüvenin öyküsü, 1867 yılından başlayan ve günümüze kadar gelen bu serüven, basın hayatının gelişimini, basımevlerini, süreli yayınları ve bunların arka planındaki insanların öykülerini içeriyor. Bu ilginç serüvene bir ışık tutan ve karanlıkta kalan yönlerini gösteren bir çalışma. Kitap aynı zamandaAnadolu basınının da tarihini ve gelişimini içeriyor.. DUYAP yayınlarından çıkan kitap 430 sayfa.

Yazar Halûk Harun Duman'ın, ‘‘Erzurum Fıkraları ve Meşhur Nüktedanlar’’ kitabı büyük yankı yaptı. Erzurum'un renkli kişilerinin hayat hikayeleri ve öykülerinin yer aldığı kitap, PK 50 Göztepe-İstanbul adresinden istenebiliyor. Kitabında Naim Hoca, Teyo Pehlivan, Gullebi Turan, Nail Baba ve Jilet Şeref gibi aykırı dadaşlara yer veren yazarın kendisi de Erzurumlu. 1995 yılında Yardımcı Doçent oldu ve iki yıl süreyle Amerika'daki Columbia Üniversitesi'nde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Halen Marmara Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapıyor.

kitap
Erzurum Fıkraları ve Meşhur Nüktedanlar
Haluk Harun Duman
Duyap, Dumanay Ltd. Şti.
idefix Fiyatı: 6,67 TL + KDV 7,20 TL (KDV Dahil) Kazancınız: % 20

kitap
Gülen Dadaş Erzurum Mizah Kültürü 2
Haluk Harun Duman
Duyap Yayıncılık

Tükendi

kitap
Balkanlara Veda Basın ve Edebiyatta Balkan Savaşı (1912-1913)
Haluk Harun Duman
Duyap, Dumanay Ltd. Şti.

Tükendi

kitap
Erzurum Basın Yayın Tarihi 1867-1997
Haluk Harun Duman
Duyap, Dumanay Ltd. Şti.
Ahmet Cinisli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil