Geri git   Türkülerle Erzurum Forum > DADAŞLARIM > Erzurumlu Şahsiyetler

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 03-10-2009   #1
admin
Administrator
 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Üye No: 1
Mesajlar: 1.077
admin - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Selahattin DEMİRCİOĞLU-PASİNLER

DADAŞ
Selahattin DEMİRCİOĞLU
OrgeneralOrgeneral Selahattin Demircioğlu 1335 (1920) yılı şubat ayında Pasinler'de (Hasankale) dünyaya geldi.Babası Pasinler'in ileri gelen ailelerinden ve eşrafından Aslan Demircioğlu'dur. Yüksek Mühendis Nurettin Demircioğlu ağabeyisi ve Sadrettin Demircioğlu küçük kardeşidir.

Hasankale İbrahim Hakkı İlkokulu'nda tahsiline başlamış, okulu çok iyi derece ile bitirmeyi müteakip, Erzurum'da ortaokul tahsiline başlamıştır. Orada iki sene tahsili müteakip, Erzincan Askeri Ortaokulu son sınıfa imtihanı kazanarak girmiştir. Bir yıl sonra burasını da çok iyi derece ile bitirip, İstanbul’da Maltepe Askeri Lisesi’nde tahsiline devam ederek, 1936 yılında bu askeri liseyi çok iyi derece ile bitirip Harbiye’ye geçmiştir. Askeri lisede çok iyi notlar sonucu topçu sınıfına ayrılmıştır. Harp Okulu’ndaki tahsilini 30.Ağustos.1938’de bitirmiştir. Asteğmen olarak İstanbul Halıcıoğlu’ndaki Topçu Okulu’na geçmiştir. Buradaki 2 yıllık tahsilini müteakip çok iyi derece ile mezun olmuş ve teğmen olarak 1940 yılı nisan ayında bir uçaksavar bataryasına tayin olmuştur. Çeşitli kıtalarda görev yaptıktan sonra 1949’da Harp Akademisi (Erkan-ı Harp Mektebi) imtihanına girerek kazanmış ve Harp Akademisi’ndeki 3 yıllık zor bir tahsili bitirerek Kurmay Subay olmuştur.


Yüzbaşı iken Pasinler eşrafından Sıtkı Yücel Bey’in Kızı Risalet Yücel ile evlenmiştir.
Harp Akademisi’ni bitirmeyi müteakip Genelkurmay Karargahı’na tayin olmuştur. Burada Harekat Başkanlığı’ndaki 4 yıllık görevlerinden sonra Lisan Okulu imtihanını kazanarak evvelce bildiği Fransızca’ya ilaveten Lisan Okulu’nda da İngilizce öğrenmiştir.Kurmay Albay olmayı müteakip Ankara Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevini 1 yıl yaptıktan sonra İran’a Askeri Müşavir olarak tayin olmuş ve oradaki görevi müteakip de Elazığ’da 2 yıl Kolordu Topçu Grup Komutanlığı ve Gelibolu’da 2 yıl 2nci Kolordu Kurmay Başkanlığı yapmış ve 1966 yılında general olmuştur. Ardahan’da Tuğgeneral olarak 2 yıl Tugay Komutanlığı hizmetinden sonra, Keşan’da 4üncü Tümene tayin olmuş ve orada bir yıl kalmıştır. 30.Ağustos.1969’da Tümgeneral olmuş ve İstanbul’da 66ncı Mekanize Tümen Komutanlığı’na tayin olmuştur.
Buradaki hizmetlerini tamamladıktan sonra Harp Akademileri’nde Silahlı Kuvvetler Akademi Komutanlığı’na atanmış, burada 1 yıl hizmetten sonra Selimiye’deki 1nci Ordu Komutanlığı Kurmay Başkanlığı’na tayin olmuştur. Buradaki 2 yıllık başarılı hizmetinden sonra 30.Ağustos.1973’de Korgeneral oldu. İstanbul’da 3ncü Kolordu Komutanlığı’na tayin oldu. Aynı görevle birlikte İstanbul Garnizon Komutanlığı da yaptı. 2 yıl sonra Ankara’da Kara Kuvvetleri Denetleme Başkanlığı’na tayin oldu. Burada 1 yıl hizmetten sonra Milli Savunma Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığı ve İkmal Teknoloji Başkanlığı’na tayin oldu. Bu görevlerindeki başarılı hizmetlerinden sonra 30.Ağustos.1977’de Orgeneralliğe terfi ettirildi. Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı’na tayin oldu. Bu arada Genel Kurmay Başkanlığı’nca üstün başarılarından dolayı üstün başarı madalyası ile taltif edildi. Üstün başarı madalyasından ayrı olarak 13 adet değişik rütbelerde ve çeşitli konulardaki başarılarından ötürü başarı rozetleri almıştır.Milli Savunma Bakanlığı’ndaki 2 yıllık müsteşarlık hizmetlerinden sonra Erzincan’daki 3ncü Ordu Komutanlığı’na 30.Ağustos.1979’da tayin olmuştur. 3ncü Ordu bölgesindeki 10 ilden ayrı olarak 12 ili ihtiva eden Sıkıyönetim Komutanlığı da ayrıca uhdesine verildi.3ncü Ordu Komutanlığı’nda 3 yıllık başarılı hizmetinden sonra kadrosuzluk nedeni ile 31.Ağustos.1982 tarihinde emekli olmuştur. Aynı yılın Eylül ayında Cumhurbaşkanlığı Başmüşavirliği’ne atanmıştır. Bu görevi 6 yıl 3 ay yaptıktan sonra görevde iken 21.Kasım.1988’de vefat etmiştir.


Pasinler
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:23 AM .


3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.