Geri git   Türkülerle Erzurum Forum > DADAŞLARIM > Erzurumlu Şahsiyetler

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 09-03-2010   #1
Ahmet Cinisli
Administrator
 
Ahmet Cinisli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Üye No: 1
Mesajlar: 1.077
Ahmet Cinisli - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Vali Hafız Mehmet PAŞA--ERZURUM

DADAŞ
Hafız Mehmet Paşa
merhum


Hafız Mehmet Paşa 1844 yılında Erzurum’da doğmuştur. Babası çiftlik sahiplerinden Erzurumlu Geyik Oğullarından Yusuf Efendidir. İptidaiye, Rüştiye, İdadiye tahsillerini Erzurum’da ikmal eden Hafız Mehmet Paşa Erzurum vilayeti mektubu kaleminde ilk memuriyete başlamış ve bilahare 1293 Osmanlı-Rus Harbinde ordu kumandanı Müşir Kürt İsmail Hakkı Paşanın hususi kalem kâtibi olarak çalışmıştır. Harpten sonra Selanik ve İşkodra vilayetleri mektupçuluklarında Dıraç, Biriştine ve Derizor mutasarrıflıklarında bulunmuş 1306-1307 yıllarında Basra’da, 1308-1316 yıllarında Üsküp’te, 1317-1318 yıllarında Trablusgarp vilayetinde valilik yapmıştır. Bilahare padişah II. Abdülhamit’in daveti üzerine İstanbul’a Gelmiştir. Üsküp halkının umumi arzu ve mitingleri üzerine ikinci defa olarak Üsküp valiliğine tayin edilmiştir. Bir köprünün inşaatını kontrole gittiğinde zatürreye yakalanmış ve bakaderme hastalığından kurtulamayarak 1903 senesinde, mart ayında Üsküp’te vefat etmiştir. Cenazesi kendini pek çok seven Üsküp ve Biriştine halkının gözyaşları arasında vasiyeti mucibinde Kosova’da Sultan Murat-ı Hüdavendigar hazretlerinin türbesinde istirahatgahına tevdil edilmiştir.


Hafız Mehmet paşa çok bilgili, çalışkan vatanperver, terakkiperver, fazilet ve doğruluk timsali, merhametli, yetim ve düşkünler babası bir zattı. İdari vazifesini halkın umumi istekleri dairesinde ifa ettiği, içtimai yardım ve terbiyeye büyük kıymet vererek bu uğurda çalıştığı için halkın saygı ve sevgisini kazanmaya muvaffak olmuştur. İdare hayatında suiistimal, irtikâp ve irtişamın en büyük düşmanı olmuş ve bütün hayatı müddetince doğruluk ve faziletten asla ayrılmamıştır. Bulunduğu vilayet ve kazalarda yollar, köprüler, çeşmeler ve mektepler inşa ettirmek suretiyle memleketin hafia ve maarif işlerine büyük hizmetler ifa etmiştir.
Bilhassa Üsküp vilayetindeki sanayi mektebi, ilkokullar, idadiye mektepleri, yollar, köprüler zikre şayandır. Hafız Mehmet paşanın bugün hayatta iki kızı ve bir oğlu bulunmaktadır.
Kaynaklar :
Valı Hafız Paşa İlköğretim Okulu

__________________
Ahmet Cinisli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 05:14 PM .


3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.