Geri git   Türkülerle Erzurum Forum > DADAŞLARIM > Erzurumlu Müzik Adamları

Seçenekler Stil
Alt 07-22-2010   #1
Ahmet Cinisli
Administrator

Ahmet Cinisli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 1
Ahmet Cinisli - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Fuat LEHİMLER-ERZURUM

DADAŞ
Fuat LEHİMLER
Saz Sanatçısı - Koro Şefi - Derlemeci

1942 yılında Erzurum’da doğdu. Nüfustaki mahallesi Emin Kurbu’dur. İlkokulu bitirdi. 1952 yılında asker olarak Burdur’a gitti, 1965’te terhis oldu. 1967’de evlenen sanatçının bu evlilikten 1 kız ve 3 erkek olmak üzere 4 çocuğu oldu. 1966 yılında Karayollarında işe girdi, radyatör ustası oldu. 17 yıl hizmet verdiği bu görevinden tazminatını alarak ayrıldı ve iş hayatına TRT Erzurum Radyosunda devam etti. Gençlik Yılları, Dernek Çalışmaları
11 yaşında iken, ilk bağlama dersini ağabeyisi Kazım Lehimler’den alarak babasının radyatör dükkanında sürekli çalmaya başladı. Genç yıllarında Cümbüş,Tambur gibi tezeneli sazları da çalabilen Fuat Lehimler, tercihini bağlamadan yana kullandı. Sıdık Sayal’ın kurduğu “Gençlik Bağlama Grubu”nda ağabeyisi ile birlikte bağlama çaldı ve çeşitli etkinliklerde bulundu. Ayrıca Erzurum Halk Oyunları ve Türküleri Derneğinde, toplu çalışmalara katıldı.TRT Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Korosu Bağlama Sanatçısı ve Koro Şefi:Erzurum Radyosunun 1963 yılında fiilen faaliyete geçirdiği “Doğudan Sesler” korosunun ilk sanatçılarındandır. Bu yıllardan itibaren, Erzurum’a halk müziği repertuarı ve dersleri vermek üzere gelen; Fikret Karahan, Nida Tüfekçi, Ateş Köyoğlu, Talip Özkan gibi hocalarla çalışma imkânı bulmuştur. Kendisiyle birlikte çalışma arkadaşlarının radyoya giriş sınavlarını ise; Nida Tüfekçi, Ali Can, Mustafa Geceyatmaz, Vecihe Daryal (TSM Sanatçısı) , Turhan Toper (TSM Sanatçısı) gibi hocalar yapmıştır.
1975 yılından itibaren, önce şef yardımcısı olarak koro yöneten Fuat Lehimler, daha sonra Yurttan Sesler Topluluğunun şefi olmuştur. 1960 yılında kurulan “Doğudan Sesler Korosu”nun ilk şefliğini Hulusi Seven yapmıştır. 1967 yılında Suat Işıklı devralmış, İstanbul Radyosu’na tayininin ardından Bu görevi Fuat Lehimler üstlenmiştir. Onun vefatı üzerine Koro Şefliği görevi Mehmet Çalmaşır’a verilmiştir.

O Benim Hocam, Ben O’nun Amiri
1982-1985 yıllarında açılan sınavla Erzurum Radyosu Türk Halk Müziği Korosu’na 50 kadar ses ve saz sanatçısı alındı. Benimde ses sanatçısı olarak girişim bu dönemdir. TRT Genel Müdürlüğünce açılan sınavın Seçici Kurul Üyeleri; Nida Tüfekçi, Mehmet Özbek, Yaşar Aydaş, Erkan Sürmen ve Fuat Lehimler’dir. Bu dönemde Erzurum Radyosu, 47 kişilik kadrolu Türk Halk Müziği sanatçısına sahipti. Fuat Lehimler koro yöneticisi sıfatıyla, bu sanatçıların hocasıydı. 1995 yılından itibaren 10 yıl süreyle Müzik Yayınları Müdürü olarak görev yaptım. Bu görevi üstlenmemi Fuat hoca çok istemiş, benim karar vermemde etkili olmuştu. O benim hocam, ben onun amiri olmuştum. Hazırladığı program detaylarını inceler imzalardım, ardından alınan ses kayıtlarını birlikte dinlerdik. Yani icranın denetimini yapar, yayınlanmasına karar verirdik.
Hocamızın çalışma disiplinine, görev sorumluluğuna yakınen şahit oluyordum. Hazırladığı Türk Halk Müziği program detaylarında her yöreden türkülerin oluşmasına özen gösteriyordu. Repertuar çalışmalarında ve emisyonlarda, icrası çok zor eserlere yer vererek sanatçıların yetişmelerini sağlıyordu. İyi derecede müzik kulağına sahipti. Repertuarı zengin, nota okuması kuvvetliydi.
Türk Halk Müziği Repertuarına Kazandırdığı Türküler
Türk Halk Müziği İcra Denetleme ve Repertuar Kurulu Üyeliğini yapmış olan Fuat Lehimler, Erzurum Türkülerinin TRT repertuarına kazandırılmasında hizmet veren sanatçılar arasındadır. Bülbül tek uyandım bir seher nagah, Mendilimde tuz taşı adlı Erzurum Türkülerini notaya alarak, Çayır ince biçemedim türküsünü de kaynak kişi olarak repertuara kazandırmıştır.
Fuat Lehimler’in Erzurum Radyosu’nda Birlikte Çalıştığı Sanatçılar:
Yıl : 1967
Yöneten: Suat Işıklı
Ses Sanatçıları – Erkekler: Ekrem Çakıllı, Gündüz Gözümoğlu, Lütfi Ortakale, Mehmet Çalmaşır, Mete Çelenk, Metin Solmaz , Mükerrem Kemertaş, Raci Alkır, Remzi Dane, Yaşar Köknar, Zeki Süzergil. Bayanlar: Asuman Cengiz, Nazire Sezer, Necla Çelenk, Sabahat Avşar, Tülay Çer
Saz Sanatçıları: Fuat Lehimler, Muammer Özkavcı, Cengiz Çelenk, Metin Gülebenzer , İlhami Kamber, Ayhan Seratlı, Halil İbrahim Göçbak, Osman Mavioğlu gibi sanatçılarla birlikte çalışmıştır.

Yıl: 1982/1985
Yöneten: Fuat Lehimler
Ses Sanatçıları - Erkekler: Bülent Aslan, Ekrem Çakıllı, Faruk Demir, Günay Şimşek, Gündüz Gözümoğlu, Kenan Tuna, Kubilay Dökmetaş, Lütfi Ortakale, Mehmet Aldaşoğlu, Mehmet Çalmaşır, Nihat Erdağ, Ragıp Topçu, Remzi Dane, Salih Turhan, Yavuz Değirmenci, Zeki Süzergil, Zülküf Atlan. Bayanlar: Aysun Gültekin, Çiler Dilekçi, Firdevs Yıldırım, Gülhan Aksoy, Gülseren Erdağ, Gülten Budak, Hediye Aktaş, Nezihe Hoşcan, Sema Kaya, Sevim Salar Derici, Şenay Akayran, Yıldız Demirkol Savaş
07.09. 2006 tarihinde, 64 yaşında iken vefat etti.

Saz Sanatçıları: Abdurrahman Lehimler, Ahmet Yakar, Ali Turgut, Ayhan Seratlı, Bayram Şengül, Cengiz Çelenk, Ergin Değirmenci, Fahri Koçoğlu, Hayri Damar, Hüseyin Ceylan, Mehmet Maksudoğlu, Metin Gülebenzer, Muammer Özkavcı, Nurullah Akçayır, Okyay Kösegil, Raci Alcan, Selami Kelkit

Seçenekler
Stil