Geri git   Türkülerle Erzurum Forum > DADAŞLARIM > Milli Spor

Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 07-22-2010   #1
admin
Administrator
 
admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üyelik tarihi: Feb 2008
Üye No: 1
Mesajlar: 1.077
admin - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Erzurum'da SPOR

ERZURUMDA SPOR
Türkiye'mizde 1923 yılında İstanbul’da daha önce kurulmuş spor kulüplerinin temsilcilerinden meydana gelen "TÜRKİYE İDMAN CEMİYETLERİ İTTİFAKI" ilk ciddi, yararlı ve sporu organize eden kuruluş olmuş ve bunu takiben yurdumuzun her tarafında spor kulüpleri kurulmaya başlanmıştır. Bu tarihlerde Erzurum'da spor kulübü yoktu ancak spor vardı. Anadolu'nun her yerinde olduğu gibi Erzurum'da da, tarihin eski çağlarında atalarımızın Orta Asya'da yaptığı spor dallarından Atlı Cirit, Karakucak Güreş ve at yarışları, o gün olduğu. gibi bugünde davul zurna eşliğinde yapılan ve isteyen herkesin katılabildiği sporlar olarak günü müze kadar gelmiştir.
Cirit; Orta Asya'dan Anadolu'ya Erzurum kapısından geçerek girmiş, zaman zaman Tuna kıyılarına dayanmış, Erzurum'da unutulmaktan kurtulmuş ve bugün hala yapılan bir ata sporumuzdur.
Bugün Erzurum'da; ilki 1957 yılında kurulmuş olan 15 atlı cirit ihtisas kulübü mevcuttur. Erzurum, ciritin Türkiye çapında kulüpleşmesine öncülük etmiştir. 1987 yılından beri yapılan Türkiye birinciliklerinin -1997 yılı hariç- hepsini Erzurum cirit takımları kazanmıştır.
Birinci Cihan Harbi'nin ikinci yılında, Doğu Cephesinde Rus Ordusuyla savaşan ordularımızın Rus ordusundaki kayaklı askerlerin saldırılarıyla zayiata uğradığım gören Başkomutan Enver Paşa, daha sonraki muhtemel savaşlarda kayaklı askerî birliklerle savaşabilmek için 1915 yılında Avusturya'dan Alher BILDSTEIN isimli kayak uzmanı Erzurum'a getirterek Kiremitlik kayak alanında subay ve erlere kayak eğitimi yaptırmıştır. Bu eğitimi gören sivil Erzurumlular da bu tarihten itibaren kayak sporunu yapmaya başlamışlardır.
Bu faaliyetler, ilk Türk spor Kurumu'nun kurulduğu 1936 yılında ve 1938 yılında çıkan 3530 sayılı Beden Terbiyesi Teşkilat Kanunu'nun çıkışıyla birlikte düzenli olarak yapılmaktadır. Kayak müsabakalarından Alp Disiplini'nde Erzurum Bölgesi ve Kayak Kulübü Türkiye Birinciliklerini henüz kimseye kaptırmadı.
1938 yılında yürürlüğe giren 3530 sayılı Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü, önce Başbakanlığa.1942 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'na, 1960'da Başbakanlığa, 1970'de Gençlik ve Spor Bakanlığı'na, 1983'de Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı'na, 28.5.1986'da da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Başbakanlığa bağlanarak Türkiye çapında teşkilatlanmıştır.
ATA SPORUMUZ CİRİT
CİRİT OYUNU OYNANIŞ ŞEKLİ
Bir metre uzunluğunda , kurutulmuş meşe veya soyulmuş hurma dalından yapılmış oldukça ağır ve kalın bir sopa kullanılır. Oyuna katılan kişiler aralarında 100 m bırakarak karşılıklı dizilirler. Bu takımdaki atlılardan biri atını sürerekkarşıdakilerden birinin adını seslenir. bundan sonra oyun başlamış olur. Atını ileri süren oyuncu elindeki ciriti hasmına doğru fırlattıktan sonra geriye doğru kaçmaya başlar. üzerine cirit atılan atlıda atanı kovalar ve oda ciriti ona atar. Bu sırada önde koşanın takımından başka bir oyuncu da arkadaşını kovalayanın peşine düşer ve oyun böyle devam eder. Bu oyundaki hedef atın sırtındaki binicidir. Ciritin ata isabet etmesi halinde ciriti atan oyuncu oyun dışı kalır. Bu yüzden atlılar kendilerine atılan ciritten kurtulmak için at üzerinde çeşitli taktikler uygularlar. eğilme, atın yanlarına sarkma ve bazı akrobatik hareketler dahi yapılır.Her isabet takıma bir puan kazandırır.Bütün oyuncuların ellerindeki ciriti savurmalarından sonra en fazla isabet kaydedişe göre galip takım ilan edilir. Yöresel oyunlarda puanlama değişebilir.
Puan alma:
Ciritçiye vuruş isabeti 3 puan, cirit havada tutmak 3-(1), rakibi yakalayıp bağışlama tehlikeli durumda puandan vazgeçme 3 puan.
Puan kaybetme:
Rakibi yakalayıp bağışlamama 3,atın rakibe kasten çarptırılması 3, ata cirit kasten vurma 3, at ile karşı alaya girme 1 puan.
yan çizgiyi geçme 1,alaya atışlarda atış sahasından atmama 1, alay atışında ciriti atamama 1, erken ve çift çıkış 1
attan düşme 3-(6), attan inme 1 puan...
SPOR TESÎSLERÎMÎZ:
3 Temmuz Stadyumu: 1950 yılında şehir merkezinde Nenehatun Kız Lisesi'nin arkasında tel örgü ihatalı, 6500 kişi kapasiteli, dolgu tribünlü ve toprak zeminli olarak kurulan 3 Temmuz Stadyumu, geçmişten günümüze kadar amatör futbol ve atletizm sporuna hizmet vermekledir.
Şehir Spor Salonu: 1959 yılında Cumhuriyet Caddesi'nde 1000 kişilik bir spor salonu olarak hizmete girmiş ve salon sporlarına dün olduğu gibi bugün de hizmet vermektedir.
Pasinler îlçe Stadyumu: 1965'de Pasinler Belediyesi'nce yaptırılan Pasinler Stadyumu tel örgü ihatalı, 550 kişi kapasiteli olup, bu tesise 1986'da (A) ve (B) tribün, 1997'de del 10 kişilik tribün yaptırılmış, zemin çimlendirilmiştir.
Palandöken Telesiyej: 1969 yılında Palandöken Erzurum Boğazı'nda 3237 metre uzunluğunda 90 iniş 90 çıkış, toplam 180 tek sandalyeli, alt, üst ve iki ara istasyonlu olarak kurulmuştur. Telesiyej saatte 300 kişi kapasitelidir.
Cemal Gürsel Spor Salonu: 1970'de kurulmuş olan tesis 2500 kişi kapasitelidir.
Cemal Gürsel Stadyumu: 1970'de kurulan stadyum, çim zeminli 10.000 kişilik kapalı, 10.000 kişilik açık tribünlü, toplam 20.000 kişi kapasitelidir.
Palandöken Kayak evi: 1973'te yapılan kayak evi, 60 yataklı kapasitesi, 200 kişilik oturma salonu ve 100 kişilik yemek salonuyla hizmet vermektedir.
Cirit Oyun Alanı: 1986'da yapılmıştır. Toprak zeminli, tel örgü ihatalı, 10.000 kişi kapasiteli ve karşılıklı iki tribünlü olan cirit sahası Türkiye'de ilk ve tektir.
Kapalı Yüzme Havuzu: 1987'de 25 m yarı olimpik 5 kulvarlı, 750 seyirci kapasiteli olarak inşa edilmiştir.
Oltu ilçe Stadyumu: 1995'de, 500 kişi kapasiteli hentbol, basketbol, voleybol ve tüm salon sporlarının yapılabileceği özelliklerde inşa edilmiştir.
Aşkale ilçe Spor Salonu: 1996'da, inşa edilen spor salonu, 500 kişi kapasiteli, hentbol, basketbol, voleybol ve tüm salon sporlarının yapılabileceği özelliklere sahiptir.
Aşkale Futbol Sahası: 1995 yılında yapılmış, tel örgü ihatalı ve hemen yanında spor salonlunun tribün altlarında hakem ve sporcu soyunma odaları olan futbol sahası.
Horasan ilçe Sahası: 1997'de yapılmıştır. Tel örgü ile çevrili olan sahada hakem ve sporcu soyunma odaları bulunmaktadır.
Horasan ilçe Spor Salonu: 1997'de 500 kişi kapasiteli, hentbol, basketbol, voleybol ve tüm salon sporlarının yapılabileceği bir salondur.
Ilıca ilçe Spor Salonu: 1988'de yapılmıştır. Tel örgüyle çevrili ve çim zeminli olan salon, 110 kişi kapasitelidir.
Ülkemizi Uluslararası Seviyede Temsil Eden îlimizin Yetiştirdiği Sporcular
Atletizm: Yılmaz SAKALLI, Nevzat ÜNLÜ, Zeki ATLI, Miktat LALOĞLU, Mehmet BAYRAM Dilaver KAMBER, Yahya DOĞAN, Muzaffer ÇÎNTIMAR, Fatih ÇINTIMAR, Nebahat ÇAVUŞ, Orhan GÜNGÖR, Semra ÇELİK, Filiz POLAT, Birgül KAMBER, Engin YÜCEL, Yıldız DÜZGÜN, Fatma AKDAĞ, Cevdet DİNÇ, Arif ALPKILIÇ, Yavuz BAYRAM.
Güreş: Nihat KABANLI, Hüseyin GÜRSOY, Erdal KARAKAŞ, Asım BÜLBÜL, Cahit AHISKALI, Kenan EGE, Alaattin YILDIRIM, Reşit KARABACAK, Vedat KARTAL, Ömer ÇUBUKÇU,
Boks: Nazif KURAN, Kadir DÜNDAR, Gökhan YAZICI, Kadir KONAL, Eyüp YILDIRIM,
Ahmet GÜREŞ, Musa DENİZ, Recep İTMEZ, Bedri ÇINAR, Murat OZAN, M. Ali UÇAR,
Volkan BEDÎRHANOÖLU, Işık ÇAKIR.
Kayak: Bahattin TOPAL, Özer ATEŞÇİ, Turan MODAOÖLU, Tuba TEMELLİ, Fatih KIYICI, Serhat AKTAŞ, Ahmet DEMÎR, Yakup Kadri BİRİNCİ, Arif ALAFTARGIL, Atakan ALAFTARGÎL, Adem VAZGEÇER, Bilal POLAT, Esra KARABULUT, Sevda YILMAZLAR,Yavuz KIYICI.
Judo: Esra TANER, Ayşegül KIZILKAYA, Dilek OKUYUCU, Gülşah TANER, Mehtap ÖZKISA, A.Melek OKUYUCU, Çetin GÜNEŞ.
Halter: Gülbeyi AKTI
Erzurum Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Türkiye Birincisi Olan Sporcuların Listesi
Adı Soyadı Spor Dalı Adı Soyadı Spor Dalı
Ahmet DEMÎR Kayak Sedat KARATAŞ Atletizm
Suna AYIK Kayak Zakir AKIN Atletizm
Ebru KOCAOĞLU Kayak Yavuz BAYRAM Atletizm
Tuba TEMELLİ Kayak Melek OKUYUCU Judo
Hikmet ÜZUNDAĞ Güreş Hakan ÖZYURT 46 kg. Boks
Orhan YETKÎLÎ Güreş Serhat ÇAĞLAYAN 34kg. Boks
Fatih ÇÎNTIMAR Atletizm Volkan BEDÎRHANOĞLU 46kg Boks
Ahmet ÖZER Boks Osman ŞENGÜL 60kg Boks
Serdar ARAS Boks Alper KAVCI Taekwondo
Muzaffer ÇÎNTIMAR Atletizm Mehmet BAYRAM Atletizm
Şevket DÜZGÜN Judo Kadir DÜNDAR Boks
Recep ÎTMEZ Boks Gökhan YAZICI Boks
Sevda YILMAZLAR Kayak Naim KARATAŞ Boks
Yavuz KIYICI Kayak Kadir KONAL Boks
Orhan GÜNGÖR Atletizm Yahya DOĞAN Atletizm
Ahmet GÜNEŞ Boks Eyüp YILDIRIM Boks
Nurullah DİYARBAKIR Judo Zafer DUMLU Boks
Dilaver KANBER Atletizm Zafer KALKAN Boks
Musa DENİZ Boks Semra ÇELÎK Atletizm
Fatih KIYICI Kayak Filiz POLAT Atletizm
Selahaltin MINDÎVANLI V.geliş. Birgül KAMBER Atletizm
Engin YÜCEL Atletizm Şengül KIZILKAYA Judo
Yıldız DÜZGÜN Atletizm Dilek OKUYUCU Judo
Gençlik Mer. Halk Oy. Gülşah TANER Judo
il Karması Cirit Fatma AKDAĞ Atletizm
Müşavir KARAGÖZ Judo Cevdet DİNÇ Atletizm
34 kg. Murat OZAN Boks Arif ALPKILIÇ Atletizm
50 kg Musa ACAR Boks Esra TANER Judo
34 kg. Işık ÇAKIR Boks Mehtap ÖZKISA Judo
38 kg. Mustafa BÎNGÖL Boks Bedri ÇINAR Boks
PTT spor Kulübü Atletizm Serhat AKTAŞ Kayak
Atakan ALAFTARGÎL Slalom Kay. Ayşe Melek OKUYUCU Judo
Recep DÎLÎK Slalom Kay. Tülay AYDIN Judo
Yasemin YURTTAŞ Slalom Kay. Fadime UZUN Judo
Y. Sadi KiSHALI Güreş Yeşim BÜYÜKSEFÎL Judo
Nebahat ÇAVUŞ Atletizm Cengiz DILIK Kayak
Mehmet Ali UÇAR 91kg Boks Davut BUDAK Kayak
Erzurum Cirit Takımı Cirit Recep BUDAK Kayak
ATATÜRK LİSESİ Serpil KORKMAZ Kayak
Erhan DEMÎR Atletizm Mirhican KANDİL Kayak
Fesih DOĞAN Atletizm Bilal POLAT Kayak
Evriye BADAY Kayak Kezban BAYRAK Kayak
Ebru GÖÇER Kayak Elif BAŞAR Kayak
Arif ALAFTARGIL Kayak Halide TEMAS Kayak
Tuba GÜNGÖRMÜŞ Kayak Gamze GÖLCİGEZLI Kayak
Gülbeyi AKTÎ Halter Ayşe GENÇOĞLU Kayak
Ömer ÇUBUKÇU Güreş Nebilay POLAT Kayak
Murat SUNGUR Boks Ayhan ÖZSOY Boks
Samih ACAR Boks Adem GÜNEŞ Boks
Ensar SARICA Güreş Ersan CENGİZ Güreş
Sait BİNGÖL Judo Aykut ÇİFTÇİ Judo
Ahmet TURGUT Taekwondo İbrahim KÖYLÜ Güreş
Seyfullah GÜNAYDIN Güreş Saffet BÖLÜKBAŞI Güreş
Salih YÜNCEViZ Güreş Adem VAZGEÇER Çim Kayağı
Seyfullah GÜLAKAR Taekwondo Şahin KAÇER King Boks
Güven AYDEMİR Boks Recai BALIK Boks
ibrahim BOSTANCI Boks Emrah CEYLAN Boks
Ahmet BARTLI Boks Sefa AKLI Boks
Fahrettin ERTÜRK Güreş Dilara KARAGÜLLE Judo
Erkan ESENBOĞA Judo Yasin YEŞiLTEPE Judo
Volkan ESENBOÖA Judo Selçuk OKUYUCU Güreş
Umman ERZİNCANLI Güreş Adem ÇAKAR Güreş
Lokman KILIÇ Güreş Erturan AY Güreş
Sabri PİŞMİŞ Halter Salih ACAR Boks
Hakan ÖZYURT Boks Fatih ÇAPKIN Takewondo
Esra KARABULUT Kayak Murat KILIÇ Judo
Murat ÖZÇELiK Halter Naciye CANANOĞLU Judo
Battal ALPKILIÇ Judo Çetin GÜNEŞ Judo
Cüneyt KARAKAŞ Atletizm Adem BÎLÎR Atletizm
Gülsüm ÇAKIRKAYA Judo Muhammet TOPAL Karate
ERZURUMSPOR KULÜBÜ
Erzurumspor Kulübü’nün Tarihçesi:
Kuruluşu: 1968
Renkleri: Mavi Beyaz
Erzurumspor, 1968 yılında kurulmasına rağmen, o yıl 3. Türkiye ligine alınmamış ve bir yıl sonra, 1969-1970 sezonunda 3. Türkiye liginde mücadeleye başlamıştır. 1972-1973 sezonunda 3. Türkiye liginde namağlup şampiyon olmuş ve 2. Türkiye ligine terfi etmiştir.
1973-1974 sezonunda 2. Türkiye liginde başarılı olamamış ve tekrar 3. Türkiye ligine düşmüştür.
1974-1975 sezonundan, 1978-1979 sezonuna kadar 3. Türkiye liginde mücadele ederek, 1978-1979 sezonunda 3. lig yeşil grupta şampiyon olarak 2. Türkiye ligine çıkmıştı. 1979 yılından beri 2. Türkiye liginde mücadele etmekte olan Erzurumspor, son dört yılda 2. Türkiye liginde istikrar kaydederek 1993-1994 sezonda 2. Türkiye ligi klasman gurubundan I. Türkiye ligine yükselme maçlarına katılmış ve Ankara'da oynanan eleme macında Çanakkale Dardanelspor'a 2-0 yenilerek 1.lige çıkamamıştır.
1994-1995 sezonu grubundan I. Türkiye ligine yükselme maçlarına katılmış olup, Konya'da oynanan ilk maçta Eskişehirspor'a 2-1 yenilerek yine I. lige çıkma hakkını kaybetmiştir.
1995-1996 sezonunda ise, oynanan 2. Türkiye ligi Playoff maçlarında 4. grupta Rizespor 1.olurken, Erzurumspor'da 2. olmuş ve I. Türkiye ligine yükselme maçlarına iştirak etmiştir. Maçlar sonunda Karabük ve Kayserispor I. Türkiye ligine yükselirken, Erzurumspor 10 takım içinde 17 puan toplayarak 7. olmuştur.
Bu sezon, yani 1997-1998 sezonunda ise, oynanan Playoff maçları sonunda Erzurumspor 34 puan toplayarak 2.Türkiye ligi yükselme maçlarım oynamaya hak kazanmıştır.
Erzurumspor'da Başkanlık Yapanlar ve Başkanlık Dönemleri:
1) Hilmi NALBANTOĞLU 6.1.1968'den 26.1.1970'e 2 dönem
2) Ali Sırrı KUŞKAY 27.1.1970'den 30.1.1971'e l dönem
3) Raci KARAKAŞ 11.4.1971'den 6.7.1973'e 2 dönem
4) Gürbüz YURDALAN 7.7.1973'den 27.4.1974'e l.Dönem vekaleten
5) Hulusi SEVEN 28.4.1974'den 1.3.1979'a 2 Dönem
6) İbrahim POLAT 2.3.1976'dan 9.4.1977'ye l.Dönem
7) Gıyasettin YÜKSEL 1977, 1979, 1980, 1984, 1991, 1992, 1993 yıllarında 9 dönem
8) Ömer ENGÎN (Çavuşoğlu) 19.6.1982'ye 2 dönem
9) Ünal TOPÇU 20.6.1982'den 09.8.1982'ye iki ay
10) Necati GÜLLÜLÜ 20.1.1985'ten 14.5.1989'a 4 dönem
11) Temel OSMANAÖAOĞLU 18.9.1988'den 07.1.1989'a 5 ay
12) Hamza CİMİLLİ 24.1.1993'ten 06.1.1996'ya 2 Dönem
13) Cemal POLAT 07.1.1996'dan 04.1.1997 ve l.Dönem
2. Türkiye ligi 1. lige yükselme maçları sonunda Erzurumspor 38 puan toplayarak I. Türkiye ligine yükselmiş olup, yükselme maçları sonucu Adanaspor 33 puan toplayarak Erzurumspor'un peşinden Erzurumspor'la birlikte I. Türkiye ligine yükselen 2. takım olmuş ve Sakaryaspor ise, yapılan klasman maçlarından I.Türkiye ligine yükselen 3.takım olmuştur.
PALANDÖKEN DAĞLARI KIŞ SPORLARI TURİZM MERKEZÎ
Sahip olduğu Palandöken Dağları ile ki;; sporları ve kış turizmi alanı olan Erzurum, aynı zamanda Doğu Anadolu'nun, hatla Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden birisini oluşturmaktadır.
Arazinin morfolojik yapışı, kış ve kar mevsiminin uzunluğu ve kar kalitesi yönünden yerli ve yabancı uzmanların beğendiği, takdir ettiği, gelecek vaadettiği tespit edilen önemli bir kış sporu ve turizm alanıdır.
Geliştirilmesi halinde, Erzurum'un ve Doğu Anadolu'nun sosyo-ekonomik yönden kalkınmasına kalkışı büyük olacaktır.

__________________
admin isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla


Seçenekler
Stil

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz aktif değil dir.
Mesajlara Cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz aktif değil dir.

Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı
Gitmek istediğiniz klasörü seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:15 AM .


3.6.5
Copyright ©2000 - 2018, Jelsoft Enterprises Ltd.