Geri git   Türkülerle Erzurum Forum > DADAŞLARIM > Erzurumlu Müzik Adamları

Seçenekler Stil
Alt 01-02-2009   #1
Ahmet Cinisli
Administrator

Ahmet Cinisli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Üye No: 1
Ahmet Cinisli - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Seyfettin SIĞMAZ-ERZURUM

DADAŞ
Seyfettin Sığmaz
Nefesli Sazlar

Üstadın Erzurum'a kazandırdığı Türküler
Aşşahdan gelirem yüküm eriktir
Arkadaşlar benim derdim
Bayburt'un ince yolunda
Ben Bir Kavak
Bir Elinde Nargile
Bu Tepe Pulli Tepe
Çift Beyaz Güvercin Olsam
Galalıyam Kalalı
Kavurma Koydum Tasa
Kınayı Ezerler Tasta
Mavi Yelek Mor Düğme
Penceresi Cam cama
Pınar Başından Bulanır
Ülkeler Teraziler

1921 yılında Erzurum'da doğdu.İlk okulu bitirdikten sonra çalgı çalmaya olan aşırı sevgisi nedeniyle tahsiline devam etmemiş,genç yaşta temin edebildiği bir zurna ile yörenin tabiriyle düğünlerde çalgıcılık yapmaya başlar.1938 yılında Erzurum Askeri Silah Fabrikasında (İş Ocağı) kurulan bando takımında da kılarnet çalmak üzere iş ocağına işçi olarak alınır.Bando Şefi emekli Astsubay Muharrem beyden nota dersleri alır ve kısa zamanda notayı öğrenir.

Müzik kolunda, o zaman İş Ocağı'nda tornacı olan Seyfettin Sığmaz (klarnet), Sabahattin Solakoğlu (bağlama), Mehmet Çavuş (tef) sazları ile katılmışlar.

1949 yılında Venedik'te yapılan Uluslararası Halk oyunları yarışmasına Erzurum Bar ekibinin zurnacısı olarak katılır.O yıl Türkiye'yi temsil eden Erzurum Bar ekibi ve Kastamonulu Davulcu Karayılan'lı kafileye hükümetçe Muzaffer Sarısözen idareci Başkan tayin edilmiştir.Muzaffer Sarısözen,bu seyahatte Seyfettin Sığmaz'ı tanır, çaldığı nefesli sazlara hayran kalarak dönüşte Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosu'na müzisyen olarak alınır.Uzun zaman Ankara Radyosu Yurttan Sesler Korosunda Mey,Zurna ve Klarnet sanatçısı olarak görev yapan Seyfettin Sığmaz, en büyük aşamasını bu sanat yuvasında yapar.Bilahare Ankara Radyosunun Türk Sanat Müziği korosuna Klarnet sanatçısı olarak geçen Seyfettin Sığmaz 1963 yılında ''Kısa Dalga'' Erzurum Radyosuna Müzik Şefi olarak atanır.Bir aylık kısa bir hizmetten sonra tekrar Ankara Radyosu Türk Sanat Müziği korosuna döner.Seyfettin Sığmaz;daima Türk Halk Müziğinin Türk Sanat Müziği ile birlikte aynı et kemikten meydana gelmiş bir bütün olduğunu bilerek Türk Sanat Müziğinde de başarı göstererek bir ''icracı'' olarak kendini tanıtmayı başarır.
Sığmaz,Haydar Telhüner gibi gönlünü bir türlü Erzurum'dan kopamamış hep memleket sevgisi ve sıla hasretiyle yanıp tutuşmuştur.Bir bestesinde;
Kendim gurbet elde gönlüm sılada
Mevlam sen eriştir bizi murada
Bahar geldi güller açtı orada
Tütüyor burnumda sıla gülleri
Seyfettin Sığmaz,1974 yılında geçirdiği rahatsızlık nedeniyle Ankara'da öldü.''Kendim gurbet elde gönlüm sılada''diyerek nağmelerle inleyen Seyfettin Sığmaz'ın cenazesi bile Erzurum'a getirilemedi gurbet elde kalıverdi.Seyfettin Sığmaz: müzisyenliği yanında Halk müziğimize de bir kaynak kişiydi.Bugün radyo repertuarında yer alan,''Bir Elimde Nargile'',''Mavi Yelek Mor Düğme'',''Galeym Galalı'',''İki Dağın Arasında Kalmışam'',''Pınar Başından Bulanr'',''Bayburt'un İnce Yolunda'' isimli türkülerle ''Çift Beyaz Güvercin'',''Aşşahtan Gelirem'',''Koçeri Barı'',''Tavuk Barı'' isimli oyun havalarının ondan alınıp notalandığı kayıtlıdır.

Ahmet Cinisli isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla

Seçenekler
Stil