Necip ÇADIRCI | Türkülerle Erzurum

Necip ÇADIRCI

Necip ÇADIRCI
Bu haber 15 Mar 2017 Çar 19:46 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

FB_IMG_1489606914516

 

Necip ÇADIRCI Kimdir.

 

1934 yılında Erzurum’ a bağlı Uzundere İlçesi Çamlıyamaç Köyü’ nde dünyaya gelmiştir. İlk tahsilini köyde tamamladıktan sonra, girdiği parasız yatılı sınavını kazanarak, Erzurum – Ilıca Yavuz Selim İlk öğretmen okulunda orta ve lise tahsilini tamamlayarak bu okuldan 1954 – 1955 Öğretim yılı sonunda İlk Okul Öğretmeni olarak mezun olmuştur. Öğretmenlikte ilk görevini; Ağrı’ nın Eleşkirt İlçesi Gazi Köyü’ nde yapmıştır ve burada Baş Öğretmen ünvanı almıştır. Daha sonra sırası ile Erzurum merkez Haydar Köyü Baş Öğretmeni, Erzurum – Uzundere Çamlıyamaç Köyü Baş Öğretmeni ve Erzurum merkez Aliravi İlk Okulu Öğretmenliği görevlerinde bulunmuştur. Görev yerinde öğretmenlik yaparken, girmiş olduğu Eğitim Enstitüsü sınavını kazanarak, Erzurum – Kazım Karabekir Eğitim Enstitüsü Edebiyat grubu bölümüne kayıt yaptırıp; 1965 Eğitim ve Öğretim yılında Türkçe Öğretmeni olarak mezun olmuştur. Aynı yılda Erzurum – Pasinler Orta Okulu Türkçe Öğretmeni olarak tayini çıkmıştır. 1967 Yılında Erzurum Lisesine Türkçe Öğretmeni olarak tayin olmuştur. 1972 yılına kadar bu okulda Türkçe Öğretmeni, Müdür yardımcısı ve Müdür baş yardımcılığı görevlerini yürütmüştür. 1972 – 1978 yılları arasında, Erzurum Lisesi Müdürlüğü görevinde bulunmuştur. 1978 yılında Erzurum – Anadolu Lisesi ve Erzurum – 23 Temmuz Orta Okulu Türkçe Öğretmenliği görevlerinde hizmetine devam etmiştir.

 

1978 yılında Erzurum Milli Eğitim Müdür yardımcılığı görevine atanmıştır. İki yıl burada görev yaptıktan sonra; 1980 yılında tekrar Erzurum Lisesi Türkçe Öğretmenliği ve Müdürlüğü görevine atanmıştır. 1982 yılında birinci sınıf Milli Eğitim Bakanlığı Müfettişliğine kararnamesi çıkmıştır. Fakat ailevi nedenlerden dolayı bu göreve başlayamamıştır. 1984 ve 1985 Eğitim ve Öğretim yılında Yılın Öğretmeni seçilmiş ve dönemin Cumhurbaşkanı, sayın Turgut ÖZAL tarafından ödüllendirilmiştir.

 

. 1993 Yılında eşi Ayşe Çadırcı ile birlikte Hacca giderek Hac farizesini de yerine getirmiştir. 1955 yılında başlamış olup, 44 yıl devam ettirerek öğretmenlik ve idarecilik hizmet süresini 1999 yılında emekli olarak noktalamıştır. Tüm ömrünü eğitim ve öğretime adamış, sayısız insana öğretmenlik yapıp rehber olmuş ve eğitim camiasında müstesna yerini almış olan Hacı Necip ÇADIRCI’ nın;

 

Ertuğrul ÇADIRCI – ( Mali Müşavir – Erzurum ), (Erhan Çadırcı ) – (Erzurum Atatürk Üniv. Fen Bil. İngilizce Böl. Öğr. Gör), Gülsevil Çadırcı ( Yıldız ), – ( Erciyes Üniv. İktisat Fak. İşletme Böl. Doç. ) adında üç çocuğu bulunmaktadır….

 

Kendisi 26 Temmuz 2005 yılında hakkın rahmetine kavuşmuştur.

— Necip Çadırcı (1934 – 2005) —

Etiketler
Paylaş:
"Necip ÇADIRCI" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Ahmed Süheyl Ünver (Türk Yazar ve Doktor)
Malazgirt Zaferi’nin 900. yılı anısına Erzurum ve Malazgirt’te düzenlenen etkinliklere...
EŞO
EŞO Erzurumlu olup Erzurum’ da yaşayan bir efsanedir. Ben Eşo’...
Edip Somunoğlu
1904 yılında Erzurum’da doğdu. Önce mahalle mektebine daha sonra ilkokula...
Ebulhindili Cafer Bey
Teşkilat-ı Mahsusa ve Ebulhindili Cafer Bey Teşkilât-ı Mahsusa’nın ilk reisi...