Dadaş Nafiz KOTAN – ERZURUM | Türkülerle Erzurum

Dadaş Nafiz KOTAN – ERZURUM

Dadaş Nafiz KOTAN – ERZURUM
Bu haber 07 Kas 2011 Pts 18:07 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

DADAŞ

Nafiz Kotan

MERHUM

Dadaş Nazif KOTAN

 (1885 – 1946)

Nafiz Bey 1885 yılında Erzurum’da doğdu. Babası Hacı Ahmet Bey, annesi Esma Hanımdı. 1903 yılında Makbule Hanım ile evlendi, beş çocukları oldu. 1913 te ailesiyle İstanbul’a yerleşti. Birinci Dünya Savaşı sırasında Nafiz Kotan Beyin ordumuza bağış yaparak iki uçak armağan etmiştir. 2. Tayyare Bölüğünde görevlendirilen “BREGUET XIV B” modeli bu uçaklar 21 Mayıs 1922 tarihinde Akşehir Cephe Komutanlığına gönderildi. Uçaklar “Erzurumlu Nafiz” ve “174. Alay” isimleri ile adlandırılmışlardır.

Dadaş Nazif KOTAN

 Nafiz Kotan ayrıca kendi parasıyla 4 uçak almıştır. Bu uçaklar İtalyan tasarımcı Celestino Rosatelli tarafından tasarlanmış, FİAT tarafından üretilmiş, 1918 yılından itibaren hizmete girmiş olan iki kişilik keşif uçaklarıydı. (FİAT R.2). Yokluktan ordumuz uçakları bombardıman için dahi kullanmıştır. Ordu bu uçakları Nafiz-l, Nafiz-2, Nafiz-3, Nafiz-4 olarak adlandırmıştır. Yapılan gizli toplantılar sonucunda Atatürk ile Nafiz Kotan bu uçakların İstanbul ve İnebolu üzerinden gizlice uçurularak Anadolu’ya getirilmesine karar verdiler. Ancak o dönemin şartlarında uçaklar uzun mesafe uçamadıkları için, Bolu civarında bir ara alan yapılması ihtiyacı doğmuştu. Bu iş için Üsteğmen Sıtkı (Tanınan) ile makinist Ferit Beyler görevlendirildi. Bu iki gizli görevli, Bolu’ da görevlerini icra ettikten soma ilk uçak yola çıktı. Bir İtalyan pilot tarafından gizlice İstanbul’dan havalanan uçak İnebolu üzerinden Bolu’ya getirildi. Uçak iniş sırasında Bolu’ da arızalandı. Yokluklar ve imkânsızlıklar içerisinde ve düşman hatları gerisinde bu uçak için fazla bir şey yapılamadı. İkinci uçak elverişsiz hava şartları dolayısı ile 10 gün gecikme ile Bolu’ya vardı. Bu uçağında deneme uçuşu sonunda, iniş takımı ve pervanesi hasar gördü.

Dadaş Nazif KOTAN

 Diğer iki uçağı daha güvenli bir yere sevk edilmesine karar verildi ve karayolu ile Polatlı’ya nakledilen uçaklar için yedek parça siparişi verildi. Parçaların gelmesinden soma makinist Ferit uçakları tamir etti ve orduya teslim etti. Bu iki uçak 1921 yılının Haziran ayında Birinci Tayyare bölüğünde tekrar hizmete başladılar. Her iki uçak da Sakarya Meydan Muharebesinde görev almış, biri Sakarya savaşı sırasında 18 Ağustos 1921 yanarak düşmüş ve mürettebatı şehit olmuştur. Diğeri ise İstiklal Savaşımızın devamı sırasında kaybedilmiştir.

Dadaş Nazif KOTAN

Dört uçağın yanı sıra bütün servetini Milli Mücadele’ye bağışlayan Nafiz Kotan (rahmetli otel odasında yoksulluk içinde ölmüştür)

Büyük İnsan seni hiç unutmayacağız.Mekanın cennet olsun.

 Bağışlar ile ilgili olarak Atatürk, İsmet İnönü, T.B.M.Meclisi Başkanları tarafından Nafiz Beye gönderilmiş olan telgraflar aşağıdadır:

 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’ÜN TELGRAFI
 BİRİNCİ TELGRAF
Mahreci: Ankara
Numarası: 5406
Kelime: 20
İnebolu’da Erzurumlu Nafiz Beyefendi ye
Hammiyet-i vataniyeniz şayanı şükrandır. Telgrafınız yarın Meclis’te alenen okunacaktır efendim. 11.12.1921
Büyük Millet Meclisi Reisi Mustafa Kemal
 İKİNCİ TELGRAF
Mahreci: B.M. Meclisi
Numarası: 821
Kelime: 80
Alındığı Mah. Ankara 2/2/1922
Saat: 4.20
İnebolu ‘da Hacı Ahmedzade Nafiz Bey ‘e
Orduya hediye buyurulan tayyarelerden dolayı Büyük Millet Meclisi namına beyan-ı teşekkür ederim Efendim. 2/2/1922
Büyük Millet Meclisi Reis Hasan Fehmi

Dadaş Nazif KOTAN

ÜÇÜNCÜ TELGRAF
B.M.M. Riyaseti
Baş Kitabet Kalemi
270/557
Ankara 12/5/1922
Tüccardan Erzurumlu Nafiz Bey’e
Ordu-yu Milli’ye bu kere de bir ikinci tayyare ihdası suretiyle ibraz buyurulan hamiyetten Meclis heyet-i umumiyesi haberdar edilmiştir. Beyanı teşekkür olunur Efendim.
Büyük Millet Meclisi Sanisi Adnan”
DÖRDÜNCÜ TELGRAF
Mahreci: Garp Cephesi
Numarası: 871
Kelime: 40
Alındığı Tarih 19 Mayıs 1922 / Saat 10.5
Ankara ‘da Erzurumlu Nafiz Beyefendi ye
Orduya ihda buyurulan ve nam-ı alilerine izafe edilen tayyare 13/5/1921 Aksu ‘da bulunan düşman üzerine bombalar atmıştır. Ahiren Aksu’da bulunan muhbirimizden alınan malumattan tayyaremiz, biri kollarına tesadüfünde yirmi mekkari hayvanı telefe ve mecruh olmuş ve diğer bir bomba da Seyid Alaşehir köyünde düşman piyade bölüğü düştüğü bildirilmiştir. Pek kıymettar bir hediyeniz olan tayyare vazifeyi Kemal-i muvaffakiyetle ifa edenler tayyareci Vahid ve Basri efendiler olduğunu cevaben ihtiramatıma terdifen arz ederim Efendim. 18 Mayıs 1922
Garp Cephesi Komutanı
İsmet

Dadaş Nazif KOTAN

 BEŞİNCİ TELGRAF
Mahreci: Garp Cephesi
Kelime 17
Ankara ‘da Tüccar-ı Mutebereden Erzurumlu Nafiz Beyefendi’ye
Bilmukabele arz-ı tebrikat eder ve istihlas-ı vatan yolundaki mücahedemize hidamat-ı bergüzidelerinden dolayı teşekküratımı tekrar eylerim. 17 Haziran1922
Garp Cephesi Kumandanı
İsmet
ALTINCI TELGRAF
Mahreci: Garp Cephesi
Numarası: 6
Kelime: 40
İnebolu ‘da Tüccar Erzurumlu Nafiz Beyefendi ye
Orduya ihya buyurulan tayyare bugün Eskişehir’e vasıl olmuştur. İnşallah eseri himmetiniz büyük muzafferiyetlerin kazanılmasına …
Bilhassa takdimi tebrikat ve teşekkürat ederim Efendim. 1 Temmuz 1922.
Garp Cephesi Kumandanı.
İsmet
18.01.2006/kk

 KAYNAKLAR:

– Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Cilt: VIII, Sayı: 24 Temmuz 1992
– Yıllar Boyu yakın Tarih Dergisi, Cilt: I, Sayı: 5, Ağustos 1978
www.tayyareci.com Kurtuluş Savaşı uçakları, BREGUET 14 B 2
– Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Cilt: VIII, Sayı: 24 Temmuz 1992

Dadaş Nazif KOTAN

Erzurum Kalkınma Vakfı (Er-Vak) Başkanı Erdal Güzel, Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusuna 6 uçak hediye eden Erzurumlu Nafiz Kotan’ın isminin mevcut havalimanına verilmesi gerektiğini söyledi. Güzel, yöneticilerin yarın kente gelecek Başbakan Erdoğan’a bu talebi iletmesinin yerinde olacağını belirtti.
Turgut Özakman’ın ‘Şu Çılgın Türkler’ kitabında yer verdiği Nafiz Kotan’ın Sakarya Savaşı öncesinde Türk ordusuna dört uçak alıp iki uçak parası hediye ettiğini belirten Er-Vak Başkanı Erdal Güzel, geç de olsa farkına varılan bir değere sahip çıkılması gerektiğini kaydetti.
Büyük bir servet sahibi iken memleketi Erzurum’a gelip, ömrünün son günlerini Cumhuriyet Oteli’nin bir odasında geçiren ve bu otelde hayata gözlerini yuman Nafiz Bey’in cenazesinin resmi törenle kaldırılmasına karşın mezarının bir müddet sonra kaybolmasının şehir adına vicdanları sızlatan bir durum olduğunu ifade eden Güzel, “Kara Fatma’nın da benzer bir şekilde kaybolan mezarı, ‘Dadaşlık vefa göstermek değil midir?’ sorusunu hafızalara getirmektedir.
Bu çılgın Dadaş’ın isminin yaşatılması, ilk önce elbette ki hemşehrileri olan Erzurumlular’a düşmektedir. Nuri Demirağ ismini havaalanlarına veren Sivaslı Yiğidoları canı gönülden tebrik ederken, darısı başımıza diyor, üç yıl önce dile getirdiğimiz ‘havalimanının ismi Erzurum Nafiz Bey Havalimanı’ olarak değiştirilsin önerisini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2011 Kış Oyunları tesisleri açılış töreni öncesi bir kez daha tekrarlıyoruz.
Şehir yöneticilerinin bu konuyu Başbakan Erdoğan’a ileterek, geç kalınmış bir davranışı hayata geçirmesini bekliyoruz. Kurtuluş mücadelesinde her zaman en ön safta olan Erzurum’da, böylesi kıymetli bir değerin isminin ölümsüzleştirilmesini bekliyoruz” diye konuştu.
ERZURUM (İHA)

PALANDÖKEN DAĞLARI
Bir gün Palandöken dağından geçtim,
Artık son ışıklar sönüp çakarken;
Ta uzakta eski bir hanı seçtim,
Yolcular önünde ateş yakarken.
 
Bu dağlar ne yaman, ne yüce dağlardı,
Başında bir bora döner, çağlardı.
Derindeki sesler o sedalardı,
Köpüklü ırmaklar durmaz akarken.

 

Kat kat bulutları başımla deldim,
Çıktım, en dik yerime geldim;
Birdenbire bir kuş gibi yükseldi,
Başımı kaldırıp göğe bakarken…

 

Necip Fazıl KISAKÜREK (1905 – 1983)

 

Etiketler
Paylaş:
"Dadaş Nafiz KOTAN – ERZURUM" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

Dadaş Albay Salim İLKUÇAN
1879 yılında Erzurum’ da doğdu. 1899-1901 yılları arasında Harp Okulu’nda...
Dadaş Erdal GÜZEL (Er-Vak Başkanı-Eczacı-Yazar)
1955 yılında Erzurum’da Ayaz paşa Mahallesi’nde doğdu. Babası Erzurum Tapu...
Dadaş Prof. Dr. Nusret KARASU
DUYDUK Kİ YENİ HASTAHANEYE İSİM ARANIYORMUŞ. BUYRUN SİZE İSİM ....
Dadaş Rafet KÜÇÜKALİ (Esnaf-Yazar)
MERHUM BEYEFENDİ RAFET KÜÇÜKALİ ”MÜTEŞEBBİS” (ESNAF-ENCÜMEN ÜYESİ-SİYASETÇİ-MAKALE YAZARI) HİZMET SEKTÖRÜNDE...