DADAŞ Behçet Mahir (Meddah) | Türkülerle Erzurum

DADAŞ Behçet Mahir (Meddah)

DADAŞ Behçet Mahir (Meddah)
Bu haber 10 Mar 2015 Sal 13:26 tarihinde eklendi.
mm
Paylaş:

12 Mart 1918 yılında Erzurum da doğan Behçet emi ,Gürcükapı cami altında ve Dabakhane çeşmesi yanındaki kahvehanelerde meddahlık yapardı.Behçet mahirMeddahlık geleneğinin en büyük ustalarından Behçet Mahir eminin sohbet ettiği kıraathanelerde ise insanlar, Brezilya dizisi izler gibi Behçet eminin anlattığı hekatları (Hikaye) dinler ertesi gün hikayenin kalan kısmını kaçırmamak için kıraathaneyi doldururdular.

Behçet Mahir

Behçet Mahir

Erzurum da meddahlık geleneğinin çok uzun yıllar öncesine dayandığını şehrimizden gelip geçen ünlü seyyahlar yazılarında ifade etmektedirler.İşte bu geleneğin en son ustalarından biri şüphesiz Behçet Mahir’di.Behçet emi ,uzun kış gecelerinde Köroğlu,Emrah ile Selvi,Hatemi Teyi,Ebali Sinan,Ebilharis hikayelerini anlatır “bunları dinlemeyen bir adam, bu dünyada yaşadığını sanmasın” diye not düşmeyi unutmazdı.Behçet em, “ Bir meddah ,geçmişi dile getirmezse meddah olamaz; herkes aşık olur.Leyla Mecnun’a bir vasıta olmuştur,Sende bir Leyla, bende bir Leyla vardır,Leyla bir sebeptir” der,kendinden önce Tuylu Derviş ve Tuylu Fazil isimli meddahları işittiğini söylerdi.

Behçet Mahir

Behçet Mahir

PiROFOSOR DEDİGİN NE Çİ?

Erzurum’un son halk hikayecisi Behçet Mahir hastadır, Edebiyat Fakültesi Halk Edebiyatı hocaları hasta yoklamaya giderler. Kalabalık hoca grubuyla aniden karşılaşan ev halkı telaşlanır. Ancak Behçet Mahir’in karısının oralı olmaya hiç niyeti yoktur. “- Ana! Neydecegih, bak bir sürü pirofosor gelmişler” diyen kızına telaşlnmaya gerek olmadığını şu sözlerle anlatır: “-Pirofosor dedegin ne çi? Behçet’in yalanlarını yazir, yazir pirofosor olirlar”

Behçet Mahir (2)

Behçet Mahir (2)

Paylaş:
"DADAŞ Behçet Mahir (Meddah)" HAKKINDA YAPILAN YORUMLAR
Bu konuya hiç yorum yapılmadı.
HEMEN YORUM YAP

img

BU HABERLER DİKKATİNİZİ ÇEKEBİLİR!

DADAŞ Dr.Tayyip CİNİSLİ
Ahmet Hamdi Tanpınar’ın “Beş Şehir” kitabında anlatmış olduğu Cinis Köyü,...
DADAŞ Hacı Hafız Mehmet (Muhammed) Efendi
Erzurum-İspir İlçesi Düzköy’de 1887 yılında doğmuştur. Mehmet Efendi’nin kendisi, hayatıyla...
DADAŞ Hayriye TEMİZKALP (THM Kaynak Kişi)
1899 yılında Erzurum/Hınıs’ta doğdu. Ünlü THM Sanatçısı ve Hocası Neriman...
DADAŞ Cengiz TEKİN – Bestekar, söz yazarı ve yorumcu
05.03.1953 Erzurum doğumlu yaklaşık 1600 esere sahip, bestekar Cengiz Tekin;...